Թուրքիան տեղեկացրել է Գերմանիայի ԱԳՆ-ին, որ չի թույլատրի գերմանացի պատգամավորների այցը «Ինջիրլիք» ռազմակայան: Այդ մասին հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարտին Շեֆերը լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ հավելելով, որ դա արվել է նախատեսվող այցից մեկ օր առաջ:
«Թուրքական կողմը վեջնական որոշում է կայացրել և տեղեկացրել է, որ մի խումբ գերմանացի պատգամավորների այցը, որը պետք է մեկնարկեր մայիսի 16-ին, համաձայնեցված չէ»,-ասել է Շեֆերը:
Նա հավելել է, որ «ԳԴՀ կառավարության համար միանգամայն բնական է համարվում այն, որ բունդեսվերի զինվորներին, գերմանացի զինծառայողներին արտասահմանյան առաքելություններում կարող են այցելել գերմանական Բունդեսթագի պատգամավորները»:
ԳԴՀ ԱԳՆ և կառավարության անդամների հերթական այցի հարցը Թուրքիայում տեղակայված «Ինջիրլիք» ռազմակայան քննարկվել է «կանցլերի աշխատակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների» մակարդակով ապրիլի սկզբից, սակայն թուրքական կողմը մինչ օրս հակասական պատասխաններ էր տալիս, ասել է Շեֆերը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
2016-ի հունիսին Գերմանիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումից հետո Անկարան արգելել էր գերմանացի խորհրդարանականների մուտքը ռազմակայան, որտեղ տեղակայված են գերմանական ինքնաթիռներ:

Turkish authorities have once again refused to allow a group of German politicians to visit Bundeswehr soldiers stationed at Incirlik air base, Deutsche Welle reported on Monday, May 15.
Germany currently has several Tornado surveillance aircraft and a refueling plane deployed at the base that are assisting an international coalition carrying out aerial attacks on positions of the so-called "Islamic State" terrorist group in Iraq and Syria. Some 260 German military personnel are stationed at Incirlik.
According to dpa information, one reason given for the denial of access was Germany's granting asylum to a number of Turkish officers who faced persecution following the failed coup in Turkey on July 15 last year.
The German government is now considering withdrawing the Bundeswehr troops from the air base, according to information from the Bundestag Defense Committee. A decision on where to move the Tornado units is to be made in the next few weeks, with Jordan seen as a favorite, sources from the committee said.