Պեկինում տեղի է ունեցել Վրաստանի զարգացման համար բանկի հիմնում նախատեսող հռչակագրի ստորագրման պաշտոնական արարողությունը:
Փաստաթուղթը ձևակերպվել է մայիսի 15-ին Պեկինում մեկնարկած «Մեկ գոտի՝ մեկ ուղի» համաժողովի շրջանակում:
Բանկի հիմնական կապիտալը 1 մլրդ դոլար է, իսկ կուտակայինը՝ 300 մլն դոլար: Այդ ֆինանսական կազմակերպության հիմնադիրներն են Չինաստանի խոշորագույն China Energy Company Limited (CEFC) ընկերությունը և Eurasian Invest LLC ընկերությունը:
Վրաստանի կողմից հռչակագիրը ստորագրել է փոխվարչապետ և ֆինանսների նախարար Դմիտրի Կումսիշվիլին:
Ըստ փաստաթղթի, չինական ընկերությունները պարտավորվել են նոր առևտրային բանկ բացել Վրաստանում: Ըստ Կումսիշվիլիի, վերոնշյալ ընկերությունների ներկայացուցիչները դիմել էին Վրաստանի Ազգային բանկ՝ սկսելու համար բոլոր պաշտոնական ընթացակարգերը, գրում է Geomigrant.com-ը:

В Пекине состоялась официальная церемония подписания декларации, предусматривающая основание банка для развития Грузии.
Документ был оформлен в рамках форума «Один пояс — один путь», открывшегося 15 мая.
Основной капитал нового банка составит 1 миллиард долларов, а накопительный – 300 миллионов долларов. Основателями этой финансовой организации выступили крупнейшая китайская корпорация «China Energy Company Limited» (CEFC) и компания «Eurasian Invest LLC».
Со стороны Грузии под декларацией поставил подпись вице-премьер и министр финансов Димитри Кумсишвили.
В соответствии с документом, обе китайских компании взяли на себя обязательства создать в Грузии новый коммерческий банк. По словам Кумсишвили, представители CEFC и «Eurasian Invest LLC» уже обратились к Национальному банку Грузии, чтобы приступить к реализации всех официальных процедур, передает Geomigrant.com.