Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն մայիսի 16-ին հրամանագիր է ստորագրել ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցների վերաբերյալ, որով նախատեսվում է մասնավորապես արգելափակել «ՎԿոնտակտե» և «Օդնոկլասնիկի» սոցցանցերը: Բացի այդ, արգելափակել են Yandex-ի բոլոր ծառայությունները:
Տնտեսական պատժամիջոցներ են սահմանվել նաև խոշորագույն ռուսական հեռուստաընկերությունների՝ «ՏՎ Ցենտրի», ՌԲԿ-ի, ՎԳՏՌԿ-ի, «ՆՏՎ-Պլյուսի», ՏՆՏ-ի և այլ ընկերությունների դեմ:
Հատկանշական է, որ Yandex-Եղանակ ծառայությունն աշխատում է, սակայն «սև ցուցակում» են հայտնվել այն հասցեները, որոնց օգնությամբ կարելի է տեղեկանալ Մոսկվայում և Կիևում սպասվող եղանակի մասին:
Yandex-ը, «ՎԿոնտակտեն» և «Օդնոկլասնիկին» Ուկրաինայում համացանցի հաճախելիության առաջատարներն են: «ՎԿոնտակտեի» համար Ուկրաինայի շուկան խոշորագույնն է ռուսականից հետո:

Ukraine on Tuesday, May 16 blocked popular Russian social networks and an internet search engine as it expanded sanctions against the Kremlin for its alleged backing of a three-year war in the separatist east, AFP reveals.
President Petro Poroshenko signed a decree banning access to VK — often referred to as Russia's Facebook — and Ukraine's version of the popular Yandex search engine.
It also cut access to the Mail.ru email provider, the Odnoklassniki (Classmates) social network as well as the Moscow-based Kaspersky Lab cybersecurity and anti-virus provider.
The bans apply for three years.
Kiev has been gradually expanding its list of banned Russian products and people forbidden from entering the country for either voicing support for the Kremlin's March 2014 annexation of Crimea or the self-proclaimed independence of Ukraine's east.
Numerous Russian movies and television series have been forbidden. The ban also covers some books.
But human rights groups have voiced criticism of Ukraine's decision to apply its sanctions against various forms of cultural entertainment as a violation of free speech.