Ադրբեջանում կարելի է վերականգնել մահապատիժն առանձնահատուկ ծանր հանցագործությունների համար: Նման կարծիք է հայտնել ադրբեջանցի պատգամավոր Հուդրաթ Հասանգուլիևը:
Ըստ նրա, թեև Ադրբեջանը միացել է Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների մասին միջազգային կոնվենցիային, պետք է հաշվի առնել, որ «երկիրը պատերազմական վիճակում է գտնվում»: Նա առաջարկել է հարցը քննել խորհրդարանի կոմիտեներում, հայտնում է Haqqin.az-ը:
«Տերտերի շրջանում տեղի ունեցած իրադարձությունները ևս մեկ անգամ ցույց տվեցին, որ Ադրբեջանը կարող է վերականգնել մահապատիժն առանձնահատուկ ծանր և պետության դեմ կատարաված հանցագործությունների համար»,-ասել է Հասանգուլիևը:
Մայիսի սկզբին Ադրբեջանի ԱԱԾ-ն մի խումբ զինվորականների և քաղաքացիական անձանց մեղադրեց Ադրբեջանի հանդեպ դավաճանության մեջ՝ հայտարարելով, թե նրանք «լրտեսել են հօգուտ հայկական կողմի և պարբերաբար ռազմական գաղտնիք պարունակող տվյալներ են փոխանցել»:

В Азербайджане возможно восстановление смертной казни за особо тяжкие преступления,. Такое мнение выразил депутат Гудрат Гасангулиев, сообщает haqqin.az.
По словам депутата, несмотря на присоединение Азербайджана к Международной конвенции о правах человека и основных свободах, следует принять во внимание, что страна находится в состоянии войны. Депутат предложил рассмотреть этот вопрос в профильных комитетах.
«События, произошедшие в Тертерском районе, еще раз показали, что мы можем восстановить смертную казнь за особо тяжкие преступления и преступления против государства», – сказал Гасангулиев.
В начале мая 2017 года Служба государственной безопасности Азербайджане выявила группу военнослужащих и других гражданских лиц, которые, совершив предательство в отношении Азербайджана, исходя из материальных интересов, находились в тесном сотрудничестве с армянской разведкой и периодически передавали вражеской стороне информацию, содержащую военную тайну.