ԱՄՆ ՊՆ ղեկավար Ջեյմս Մեթիսը և Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Ֆիքրի Իշիկը մայիսի 16-ին Վաշինգտոնում քննարկել են Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակը և ահաբեկչության դեմ պայքարին առնչվող հարցեր:
Նախարարները միակարծիք էին Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) վերաբերյալ իրենց մտահոգություններում: ԱՄՆ-ն այդ կազմակերպություևը համարում է օտարերկրյա ահաբեկչական կազմակերպություն, որը կազմակերպում է Թուրքիայի խաղաղ բնակիչների և թուրք զինվորների սպանություններ: Մեթիսը ևս մեկ անգամ աջակցություն է հայտնել Թուրքիային ՔԱԿ դեմ պայքարում և հաստատել է, որ ՔԱԿ դեմ պայքարում համագործակցությունը Թուրքիայի հետ կընդլայնվի:
Մինչդեռ ԱՄՆ-ն ռազմական աջակցություն է ցուցաբերում սիրիացի քրդերին ԻՊ դեմ պայքարում, թեև ըստ Թուրքիայի սիրիացի քրդերի ինքնապաշտպանական ջոկատները (YPG) և Սիրիայի Ժողովրդավարական միության (PYD) մարտիկները, որի կորիզը ևս քրդական ջոկատներն են կազմում, կապված են ՔԱԿ հետ:
Կողմերը քննարկել են նաև սիրիական ճգնաժամը և կողմ արտահայտվել խաղաղությանն ու կայունությանը Սիրիայում և Իրաքում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:

17 Май 2017 - 07:21 AMT
Министр обороны США Джеймс Мэттис и министр обороны Турции Фикри Ышик во вторник обсудили в Вашингтоне ситуацию на Ближнем Востоке и вопросы борьбы с терроризмом.
«Лидеры были едины относительно обеспокоенности по поводу «Рабочей партии Курдистана» (РПК), которую США считают иностранной террористической организацией, организовавшей убийства невинных мирных граждан Турции и турецких солдат. Министр (Мэттис — ред.) еще раз выразил поддержку Турции в борьбе с РПК и подтвердил планы по расширению сотрудничества в борьбе с РПК вместе с Турцией», — говорится в сообщении.
Также отмечается, что стороны обсудили кризис в Сирии и договорились «продолжить сотрудничать, чтобы положить конец насилию и способствовать облегчению человеческих страданий». Мэттис и Ышик высказались за «мир и стабильность» в Сирии и Ираке, передает РИА Новости.
Группировка «Исламское государство», против которой США и Турция ведут борьбу в рамках единой коалиции, в пресс-релизе Пентагона не упоминается.
США оказывают военную поддержку сирийским курдам в борьбе с ИГ. При этом Турция считает YPG (отряды народной самообороны сирийских курдов) и PYD (сирийская партия «Демократический союз»), связанными с РПК.