ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում է ընտրվել ՀՀԿ-ից առաջադրված Արա Բաբլոյանը:
Ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով ձևավորված 6-րդ գումարման խորհրդարանի առաջին նիստում Բաբլոյանի օգտին 88 պատգամավոր է քվեարկել, դեմ է եղել 12 պատգամավոր:
Նորընտիր ԱԺ-ն ունի 105 պատգամավոր՝ 58-ը ՀՀԿ-ից, 31-ը՝ «Ծառուկյան» դաշինքից, 9-ը՝ ԵԼՔ դաշինքից, 7-ը՝ ՀՅԴ կուսակցությունից:
Արա Բաբլոյանը ծնվել է 1947-ին Երևանում, հայ մանկական վիրաբույժ-ուրոլոգ է։ Բժշկական գիտությունների դոկտոր (1987), պրոֆեսոր (1989)։
2007-ի մայիսի 12-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից, 2007-ի հունիսի 7-ին ընտրվել է Ազգային ժողովի առողջապահության, սոցիալական և բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ։
2012-ի մայիսի 6-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից, 2012-ի մայիսի 31-ին վերընտրվել է Ազգային ժողովի առողջապահության, մայրության և մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ։

Спикером парламента Армении избран экс-министр здравоохранения Ара Баблоян.
В выборах приняли участие 100 из 105 депутатов. За кандидатуру Баблояна проголосовали 88 депутатов, против – 12.
На пост спикер парламента претендовал также депутат от оппозиционной фракции «ЕЛК» («Выход») Эдмон Марукян.
18 мая стартовало первое заседание НС Армении шестого созыва.
Ара Баблоян родился 5 мая в 1947 году в Ереване. Окончил педиатрический факультет Ереванского государственного медицинского института, по специальности – уролог. Награждён медалью Мхитара Гераци, также медалью полиции Армении «За укрепление сотрудничества». 12 мая 2007 года избран депутатом парламента. Член РПА. 7 июня 2007 года был избран председателем постоянной комиссии по социальным вопросам, по вопросам здравоохранения, материнства и детства.