Եգիպտոսի Բուհեյրա գավառի Դամանհուր քաղաքի քրեական գործերի դատարանը մահապատժի է դատապարտել երկրում արգելված «Մահմեդական եղբայրների» տեղական օղակի 8 անդամի:
Դատավճիռը հաստատման համար ուղարկվել է մուֆտիին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին «Ալ Ահրամի» վրա հղումով:
Ըստ քննության տվյալների, դատապարտյալները 2015-ին հարձակվել էին Դամանհուր քաղաքի ոստիկանության բաժանմունքի վրա և վիրավորել ոստիկաններից մեկին: Նրանք նաև մի շարք դիվերսիոն գործողություններ են իրագործել հրազենի և պայթուցիկ նյութերի կիրառմամաբ: Գործողությունները իրականացվել են անվտանգության ուժերի և պետական օբյեկտների վրա:
«Մահմեդական եղբայրները» միջազգային կրոնական քաղաքական ասոցիացիա է, որ հիմնվել է 1928թ. ուսուցիչ Հասան ալ Բաննայի կողմից Եգիպտոսի Իսմաիլիի քաղաքում: 1933թ. ի վեր կազմակերպության կենտրոնակայանը տեղափոխվեց Կահիրե: 1949թ. Հասան ալ Բաննայի մահից հետո, 1950թ. շարժման գաղափարախոսը դարձավ գրականագետ Սեյիդ ալ Կուտբը, որը մահապատժի ենթարկվեց 1966 թվականին: Ասոցիացիան բաժանմունքներ ունի Սիրիայում, Պաղեստինում, Իրաքում: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո այն արդեն 500 հազար անդամ ուներ:
Մինչ Հոսնի Մուբարաքի տապալումն այդ կազմակերպությունը գործում էր ընդհատակում: Մուբարաքի հետնորդը՝ Մուրսին, պաշտոնանկ արվեց զինվորականների կողմից հուլիսին 3-ին զանգվածային բողոքի ակցիաներից հետո: Դրանից հետո «Մահմեդական եղբայրների» ղեկավարնության անդամներից շատերը ձերբակալվեցին երկրում բռնություն բորբոքելու մեղադրանքով:

19 Май 2017 - 07:11 AMT
Уголовный суд города Даманхур в провинции Бухейра 18 мая приговорил к смертной казни восьмерых членов местной ячейки запрещенной в стране ассоциации «Братья-мусульмане» за нападение на полицейский участок.
Приговор для утверждения направлен к муфтию арабской республики, пишет РИА Новости со ссылкой на портал «Аль-Ахрам».
По данным следствия, подсудимые в 2015 году напали на полицейский участок в городе Даманхур и ранили одного из сотрудников отдела, а также совершили ряд других диверсий, используя взрывчатку и огнестрельное оружие против сил безопасности и государственных объектов.
«Братья-мусульмане» — международная религиозно-политическая ассоциация, основанная в марте 1928 года учителем Хасаном аль-Банна в Исмаилии (Египет). С 1933 года штаб-квартира организации была переведена в Каир.Ассоциация имеет отделения в Сирии, Палестине, Ираке и многих других странах. К концу Второй мировой войны насчитывала около 500 тысяч членов.
В 1954 году после неудачного покушения членов ассоциации на президента Гамаля Абдель Насера деятельность «Братьев-мусульман» в Египте была запрещена, некоторые активисты были арестованы.