Ազգային ժողովը մայիսի 19-ին քվեարկության է դրել «ՀՀ Ազգային ժողովի վեցերորդ գումարման մշտական հանձնաժողովներ ստեղծելու մասին» ՀՀ ԱԺ որոշման նախագծի երկու տարբերակը՝ ՀՀԿ-ի և ԵԼՔ դաշինքի:
ՀՀԿ-ն նախատեսել էր ԱԺ մշտական հանձնաժողովների քանակը կրճատել՝ նախկինում առկա 12 հանձնաժողովի փոխարեն առաջարկելով 9 հանձնաժողով: ԵԼՔ դաշինքն էլ առաջարկել էր ունենալ 10 մշտական հանձնաժողով, այսինքն՝ պահպանել Մարդու իրավունքների հանձնաժողովը և այն ղեկավարել, հայտնում է Panorama.am-ը:
64 կողմ, 9 դեմ, 4 ձեռնպահ ձայների համամասնությամբ ընդունվել է «Հանրապետական» խմբակցության առաջարկած նախագիծը, ըստ որի, վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովում կլինի թվով 9 հանձնաժողով։
Մայիսի 18-ին ՀՀ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովիառաջին նիստում նախագահի պաշտոնում է ընտրվել ՀՀԿ-ից առաջադրված Արա Բաբլոյանը: Նրա օգտին 88 պատգամավոր է քվեարկել, դեմ է եղել 12 պատգամավոր:ՀՀԿ-ից Էդուարդ Շարմազանովն ու Արփինե Հովհաննիսյանն ու «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինքից Միքայել Մելքումյանը մայիսի 19-ին ընտրվել են ՀՀ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի փոխնախագահներ:

The parliament on Friday, May 19 voted on two options of a draft law on the creation of standing committees.
The Republican Party of Armenia (RPA) proposed cutting the number of committees to nine instead of the previous 12, while YELQ bloc suggested 10 committees, which meant keeping that of human rights under YELQ’s control.
Lawmakers at the National Assembly approved RPA’s variant with 64 votes in favour, nine against and four abstentions, Panorama.am reports.
Nine committees will thus function in the 6th Convocation National Assembly, which consists of 105 lawmakers, including 58 from RPA, 31 from Tsarukyan bloc, nine from YELQ, and seven from the Armenian Revolutionary Federation – Dashnaktsutyun.