Իրանի գործող նախագահ Հասան Ռոուհանին առաջատարն է երկրում ընթացող նախագահական ընտրություններում: 25,9 մլն քվեաթերթիկի հաշվառման արդյունքում նա հավաքում է 14,6 մլն քվե: Այդ մասին հայտարարել է երկրի ՆԳՆ Ընտրություևների անցկացման շտաբի պետ Ալի Ասգար Ահմադին:
Ըստ նրա, Ռոուհունիին հաջորդում է այաթոլլա Իբրահիմ Ռաիսին 10,1 մլն քվեով: Պահպանողականների թեկնածու Մոստաֆա Աղա Միրսալիմը, ըստ նախնական տվյալների, հավաքում է 297.200 ձայն, նախկին փոխնախագահ Մոստաֆա Հաշեմի Թաբան՝ 139.300 ձայն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Reuters գործակալությունը, սեփական աղբյուրների վրա հղումով հայտնել էր, որ Ռոուհանին 21,6 մլն ձայն է հավաքում 40 մլն քվեաթերթիկց 37 մլն-ի հաշվարկից հետո:
Ընտրատեղամասերը բացվել էին Իրանի բոլոր քաղաքներում մայիսի 19-ի առավոտյան: Նախագահական ընտրություններին զուգահեռ Իրանում անցնում են նաև քաղխորհրդների և խորհրդարանի թափուր տեղերի համար ընտրություններ: Ձայնի իրավունք ունի 56 մլն մարդ:

20 Май 2017 - 06:41 AMT
Действующий президент Ирана Хасан Роухани лидирует на выборах, набирая 14.6 миллиона голосов после обработки 25.9 миллиона бюллетеней. Об этом сообщил глава Штаба по проведению выборов при МВД страны Али Асгар Ахмади.
По его словам, за Роухани следует аятолла Ибрахим Раиси с 10.1 миллиона голосов. Кандидат от консерваторов Мостафа Ага-Мирсалим, по предварительным подсчетам, набирает 297.2 тысячи голосов, бывший вице-президент Мостафа Хашеми-Таба – 139.3 тысячи, пишет РИА Новости.
Ранее агентство Reuters со ссылкой на собственные источники сообщило, что Роухани набирает 21.6 миллиона голосов после подсчета 37 из 40 миллионов бюллетеней.
Избирательные участки открылись утром 19 мая во всех городах Ирана. Одновременно с президентскими в Иране проходят выборы в городские советы и довыборы в парламент. Правом голоса обладают около 56 миллионов человек.