ԱՄՆ-ն կարող է կրճատել կամ ամբողջությամբ դադարեցնել անհատույց ռազմական օգնության տրամադրումը մի շարք երկրների, այդ թվում Ուկրաինային: Այդ մասին ասվում է The Wall Street Journal-ի հոդվածում:
Ըստ աղբյուրների, պաշտոնական անձանց շրջանում, համապատասխան առաջարկներ կան ԱՄՆ բյուջեի նախագծում, որը հաջորդ շաբաթ ներկայացնելու է նախագահ Թրամփի վարչակազմը: Ինչպես ասվում է հոդվածում, փաստաթղթում կան դրույթներ, որոնց համաձայն բազում ռազմական առաքումների սուբսիդավորումը դադարեցվում է, դրանք փոխարինվում են վարկերով:
Պետդեպի փաստաթղթերից պարզ է դառնում, որ տվյալ ծրագրերի չեղարկումը կարող է վերաբերել Վիետնամին, Կոլումբիային, Լիբանանին, Պակիստանին, Թունիսին, Ուկրաինային և Ֆիլիպիններին: Այն երկրները, որոնց վերաբերյալ կընդունվի այդ որոշումը, այլևս անհատույց ամերիկյան ռազմական սարքավորումներ չեն ստանա, փոխարենը նրանց կտրվեն վարկեր այդ կարիքների համար, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Ընդհանուր առմամբ, խոսքը 1 մլրդ դոլարի օգնության մասին է: Ուժի մեջ մտնելու համար առաջարկը պետք է հաստատվի ԱՄՆ օրենսդիրների կողմից: 2018-ի բյուջեի կրճատումները չեն վերաբերի Իսրայելին, որին ԱՄՆ հատկացնում է $3,1 մլրդ, Հորդանանին ($350 մլն) և Եգիպտոսին ($1,3 մլրդ):

U.S. President Donald Trump’s budget proposal this week will include provisions to end many foreign military grants administered by the State Department and replace them with loans, a move that could affect up to $1 billion in aid to dozens of countries if Congress approves, U.S. officials said, according to The Wall Street Journal.
An internal State Department memo reviewed by The Wall Street Journal names Pakistan, Tunisia, Lebanon, Ukraine, Colombia, Philippines and Vietnam as among countries that could be affected.
Typically, the State Department’s Office of Security Assistance receives about $6 billion to dispense as military aid grants. That sum includes $3.1 billion for Israel, about $350 million for Jordan and about $1.3 billion for Egypt. Those grants will be preserved in the 2018 budget, officials said.
Pakistan, which usually receives about $265 million in grant assistance, will see that number go down to about $100 million under the new budget, officials said.
Most other countries will see their assistance converted from grants to loans.
The United States foreign aid is aid given by the United States government to other governments. It can be divided into two broad categories: military aid and economic assistance.