Հայտնի բրիտանացի ֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգը մարդկության հարատևության գլխավոր պայմանն է հայտնել: Գիտնականը դա արել է Starmus IV Գիտության և արվեստի միջազգային փառատոնին ընդառաջ, որը կայանալու է 2017-ի հունիսի 18-23-ը նորվեգական Տրոնհեյմ քաղաքում: Փորձագետի կարծիքը հրապարակել է The Independent-ը:
«Ես կարծում եմ, որ մենք պետք է սկսենք բնակության համար պիտանի այլընտրանքային մոլորակների որոնումը», հայտնում է Lenta.ru-ն:
Ավելի վաղ Սթիվեն Հոքինգը ասել էր, որ այլմոլորակային քաղաքակրթությունների որոնումները կարող են այնքան լավ չավարտվել, ինչպես պատկերացնում են որոշ գիտնականներ: Ըստ Հոքինգի, հանդիպումն այլմոլորակայինների հետ կարող է տեղի ունենալ «հալածող- հալածյալ» սխեմայով:
2017-ի մարտին Հոքինգը հավանություն տվեց համաշխարհային կառավարություն ստեդծելու գաղափարին: Ըստ նրա, դա թույլ կտա կասեցնել մարդու ագրեսիան, մասնավորապես, կենսաբանական կամ միջուկային պատերազմը, որոնք, ըստ նրա, սպառնում են մարդկությանը:
Հոքինգի գլխավոր գիտական արդյունքը կապված է սև անցքերի ճառագայթման նկարագրության հետ: Նա մեծ ճանաչում ստացավ 1988-ին, երբ լույս տեսավ նրա գիտահանրամատչելի «Ժամանակի սեղմ պատմությունը» գիրքը, որը թարգմանվեց տասնյակ լեզուներով և հրատարակվեց ընդհանուր առմամբ 10 մլն տպաքանակով:

Британский ученый Стивен Хокинг назвал главное условие выживания человечества. Об этом физик рассказал в превью к Международному фестивалю науки и искусств Starmus IV, который пройдет с 18 по 23 июня 2017 года в городе Тронхейм (Норвегия).
«Я твердо верю, что мы должны начать искать альтернативные планеты для возможного проживания», — сказал Хокинг. В ходе превью фестиваля, состоявшего в Лондоне, ученый также презентовал новую модель золотых часов от швейцарской компании Omega, выступившей спонсором Starmus IV, пишет Lenta.ru со ссылкой на издание The Independent.
В марте 2017 года британский ученый поддержал идею создания мирового правительства. По мнению Хокинга, это позволит остановить агрессию человека, в частности, биологическую или ядерную войну, под угрозой наступления которых, по мнению эксперта, находится человек.
В апреле 2015 года британец запустил процедуру регистрации своего имени в качестве торговой марки. Физик уже подал необходимые документы в Офис интеллектуальной собственности Великобритании. Средства, которые может получить ученый за продажу изделий со своим именем, Хокинг собирается потратить на благотворительные цели, в частности борьбу со СПИДом.