Մայիսի 22-ին Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայում սկսվել է անցյալ տարվա հուլիսի պետական հեղաշրջման փորձի 221 ենթադրյալ մասնակիցի նկատմամբ դատական գործընթացը:
Ապստամբության մեղադրանք է առաջադրվել 24 գեներալի, 26 գնդապետի և փոխգնդապետի: Բարձրաստիճան զինվորականներին մեղադրում են Թուրքիայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի գրավման մեջ, հաղորդում է Hürriyet Daily News-ը:
Պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ հեղաշրջման փորձից հետո Թուրքիայում, ընդհանուր առմամբ, բանտարկվել է 43.000 քաղաքացի, աշխատանքից հեռացվել՝ 100.000 պետական պաշտոնյա, որոնք մեղադրվում են գյուլենականների հետ կապ ունենալու մեջ:
2016թ. հուլիսի 15-ի ձախողված հեղաշրջումից հետո ընդհանուր առմամբ, հետաքննություն է հարուցվել 4.176 դատավորի և դատախազի դեմ, որոնցից 3.886-ը արդեն հեռացվել են աշխատանքից: Մյուսների վերաբերյալ հետաքննությունները դեռևս ընթացքի մեջ են:

В столице Турции Анкаре начался судебный процесс над 221 предполагаемым участником мятежа.
Среди подсудимых есть высокопоставленные военные, которых обвиняют в захвате генштаба ВС Турции: 24 генерала, 26 полковников и подполковников.
В настоящее время под стражей находятся 200 человек, девять — под подпиской о невыезде, еще 12 в бегах, пишет Lenta.ru со ссылкой на Hürriyet Daily News.
В их числе проживающий в США оппозиционный исламский проповедник Фетхуллах Гюлен, которого турецкие власти обвиняют в организации путча.
Подсудимым грозит пожизненное заключение или длительный тюремный срок.
15 июля 2016 года в Турции была предпринята попытка госпереворота, в результате которой погибли 248 человек, еще более 2,7 тысячи получили ранения. После этих событий в республике прошли массовые чистки в органах власти, спецслужбах, судах, армии, образовательных учреждениях.