ԱՄՆ վարչակազմը 2018-ի բյուջեի նախագիծն ուղարկել է Կոնգրես: Նախագծով նախատեսվում է կտրուկ ավելացնել պաշտպանության նախարարության ծախսերը:
Ըստ փաստաթղթի, Պենտագոնի բյուջեն հաջորդ ֆինանսական տարում, որը սկսվում է 2017-ի հոկտեմբերի 1-ից, առաջարկվում է սահմանել 639 մլրդ դոլարի չափով, ինչը 52 միլիարդով կամ գրեթե 10 տոկոսով ավելի է ընթացիկ տարվա բյուջեից: Այդ գումարը ներառում է արտերկրում ահաբեկչության դեմ պայքարի համար հատկացվող 65 մլրդ դոլարը:
Բացի այդ, ևս 2 մլրդ դոլար կհատկացվի այն ծրագրերին, որոնք Պենտագոնը չի իրագործում, բայց ներառված են ռազմական բյուջեում:
Փաստաթղթում հատուկ նշված է, որ Բարաք Օբամայի վարչակազմի ռազմական ծախսերի կրճատմանն ուղղված քաղաքականությունը սպառնալիք է ԱՄՆ համար և Թրամփի վարչակազմը մտադիր է արմատապես փոխել ռազմավարությունն այդ հարցում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Օրենքի ուժ ստանալու համար փաստաթուղթը պետք է հավանության արժանանա Կոնգրեսի 2 պալատների կողմից և ստորագրվի նախագահի կողմից: Ավանդաբար իրական բյուջեն վարչակազմի և Կոնգրեսի միջև սակարկությունների ու փոխզիջումների հիման վրա է ձևավորվում:

23 Май 2017 - 07:44 AMT
Администрация США 22 мая направила в конгресс проект бюджета на 2018 год, в котором предусмотрено существенное увеличение расходов министерства обороны страны.
Согласно распространенным документам, бюджет Пентагона на следующий финансовый год, который начинает с 1 октября 2017 года предлагается установить в 639 миллиардов долларов, что на 52 миллиарда или почти на 10% больше уровня текущего года. Эта сумма будет включать в себя 65 миллиардов на проведение операций по борьбе с терроризмом за рубежом, пишет РИА Новости.
Кроме того, еще два миллиарда долларов будут добавлены по программам, которые реализуются не по линии Пентагона, но входят в оборонный бюджет страны.
В документе особо подчеркивается, что курс прежней администрации Барака Обамы на сокращение оборонных расходов представляет угрозу для США и администрация Трампа намерена кардинально изменить стратегию в данном вопросе.
Чтобы этот проект стал законом, потребуется одобрение обеих палат конгресса и подпись президента. Традиционно «черновик» бюджета считается лишь широким описанием приоритетов Белого дома, а реальный бюджет обычно становится результатом торга и компромиссов между администрацией и конгрессом.