Ահաբեկչական «Իսլամական պետության» գրոհայինները իրաքյան բանակի և աշխարհազորի ճնշման տակ տեղափոխել են կենտրոնակայանը Մոսուլի կենտրոնից Էլ Հավիջա, որը քաղաքից 170կմ հեռավորության վրա է: Այդ մասին հայտնել է աղբյուրը Քիրկուկի անվտանգության ուժերում:
Էլ Հավիջա քաղաքը Քիրկուկի արևմուտքում է գտնվում: Քիրկուկը ԻՊ հսկողության տակ է 2014-ից:
«ԻՊ բոլոր առաջնորդները Մոսուլից տեղափոխվել են Էլ Հավիջա գավառ: Կենտրոնակայանը տեղափոխվել է, քանի որ խմբավորումը Մոսուլի հին քաղաքում հավանաբար շուտով կպարտվի»,-ասել է աղբյուրը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մոսուլի գործողությունը մեկնարկել է 2016-ի հոկտեմբերից՝ ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի աջակցությամբ: Մայիսի 26-ին կոալիցիայի ներկայացուցիչը հայտարարեց, որ ԻՊ-ն Մուսուլում միայն 12 քկմ է վերահսկում:
Քիրկուկ գավառի նահանգապետ Նաջմադդին Քարիմն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ԻՊ դեմ գործողությունը Հավիջայում կսկսվի ԻՊ-ից Մոսուլի և Անբար գավառի Հորդանանին և Սիրիային հարակից տարածքների ամբողջական ազատագրումից հետո:

23 Май 2017 - 11:12 AMT
Боевики террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) под натиском иракской армии и народного ополчения перенесли штаб группировки из центра города-миллионника Мосул в провинцию Эль-Хавиджа в 170 километрах к югу. Об этом сообщил источник в силах безопасности провинции Киркук, пишет РИА Новости.
Город Эль-Хавиджа на западе провинции Киркук удерживается ИГ с 2014 года. До захвата боевиками население города насчитывало около полумиллиона человек.
«Все лидеры ИГ переехали из Мосула в провинцию Эль-Хавиджа, расположенную в 55 километрах к западу от Киркука. Штаб был перенесен туда ввиду скорого крушения группировки в старом городе Мосула», — заявил источник.
Губернатор провинции Киркук Наджмаддин Карим заявил ранее, что операция против ИГ в городе Хавиджа начнется только после полного освобождения от ИГ Мосула и территорий в провинции Анбар на границе с Иорданией и Сирией.
Операция иракских военных против ИГ в Мосуле ведется с октября 2016 года при поддержке международной коалиции во главе с США. 16 мая представитель коалиции заявил, что под контролем ИГ в Мосуле остаются только 12 квадратных километров.