Թուրքիան վետո է դրել Ավստրիայի հետ ՆԱՏՕ-ի գործակցության վրա, որի հետևանքով դաշինքի համագործակցությունը կարգելափակվի ևս 4 տասնյակ երկրի հետ:
Որպես պատասխան միջոց ՆԱՏՕ-ի անդամները որոշել են փոխել պետությունների համագործակցության ընթացակարգը՝ թույլ տալով երկկողմ գործակցություն: ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ համագործակցությունն Ավստրիայի հետ շարունակվելու է, անկախ թուրքական վետոյից: Ավստրիան իր հերթին դատապարտել է Թուրքիայի որոշումը՝ անպատասխանտու անվանելով այն:
«Թուրքիայի անպատախանատու պահվածքը միայն ամրապնդում է այն համոզմունքը, որ Թուրքիան դեռևս շատ հեռու է Եվրամիության անդամ դառնալուց»,-ասվում է Ավստրիայի պաշտպանության նախարար Հանս Փիթեր Դոսկոզիլի հայտարարության մեջ:
Ավստրիան ՆԱՏՕ-ի անդամ չէ, սակայն սերտորեն գործակցում է ռազմական դաշինքի հետ: Օրինակ, ավելի քան 400 ավստրիացի զինծառայող տեղակայված է Կոսովոյում: Թուրքական իշխանությունների վետո դնելու որոշման պատճառը ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության հարցում խոչընդոտելու Ավստրիայի փորձերն են:

Турция наложила вето на сотрудничество НАТО с Австрией, в результате чего сотрудничество альянса будет заблокировано еще с четырьмя десятками стран.
В качестве ответной меры члены Североатлантического альянса приняли решение изменить процедуру сотрудничества между государства, разрешив двустороннее партнерство. Представитель НАТО заявил, что сотрудничество будет продолжено, несмотря на турецкое вето, пишет BBC.
Австрия осудила решение Турции, назвав его безответственным.
«Безответственное поведение Турции только укрепляет уверенность в том, что Турция еще очень далека от того, чтобы быть частью Евросоюза», – говорится в заявлении министра обороны Австрии Ганса Питера Доскозила.
Австрия не является членом НАТО, но тесно сотрудничает с военным блоком – например, более 400 австрийских военнослужащих размещены в Косове.
Решение турецких властей наложить вето вызвано попытками Австрии воспрепятствовать вступлению Турции в Европейский союз.