Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) բանակցում է ՄԱԿ խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցության մանդատ ստանալու շուրջ: Կազմակերպությունն աշխատում է երրորդ երկրների տարածքում ՄԱԿ խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցության մանդատի մշակման վրա: Այդ մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը:
Ըստ նրա, ՀԱՊԿ-ը խաղաղապահական մեծ ներուժ ունի՝ ավելի քան 3.500 մարդ, որը նախատեսված է խաղաղության պահպանման գործողությունների համար ոչ միայն ՀԱՊԿ անդամ երկրների, այլ նաև երրորդ երկրների տարածքում ՄԱԿ ԱԽ մանդատով, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այժմ ՄԱԿ հետ համատեղ մենք գործնական հարցեր ենք մշակում, կապված ՄԱԿ խաղաղապահ առաքելություններին ՀԱՊԿ խաղաղապահ զորակազմերի մասնակցության իրավական ձևակերպման հետ»,-ասել է Խաչատուրովը:
Յուրի Խաչատուրովը վերջերս է նշանակվել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար: Նա իր պարտականությունները ստանձնել է 2017-ի մայիսի 2-ին: Յուրի Խաչատուրովը Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղան էր, նախկինում զբաղեցնում էր ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնը:

Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) отрабатывает практические вопросы оформления мандата на участие в миротворческих миссиях ООН на территории третьих стран. Об этом сообщил генеральный секретарь ОДКБ Юрий Хачатуров.
По его словам, ОДКБ располагает собственным миротворческим потенциалом (более 3,5 тысячи человек), предназначенным для проведения операций по поддержанию мира не только на территории государств – членов ОДКБ, но и на территории третьих стран по мандату СБ ООН, пишет ТАСС.
«В настоящее время совместно с ООН мы отрабатываем практические вопросы, связанные с правовым оформлением использования миротворческих контингентов ОДКБ в миссиях ООН по поддержанию мира», – сказал Хачатуров.
Юрий Хачатуров со 2 мая 2017 года назначен генеральным секретарем ОДКБ.Генерал-полковник Хачатуров занимал должность главы ГШ ВС республики с апреля 2008 года. Юрий Хачатуров окончил Тбилисское артиллерийское командное Краснознаменное училище, служил в Дальневосточном военном округе, Белорусском военном округе. С 1987 по 1989 гг. служил в должности начальника штаба ракетных войск и артиллерии 5 гвардейской мотострелковой дивизии 40 армии в Афганистане. Хачатуров был участником карабахской войны.