Եգիպտոսում գրոհայինները կրակ են բացել ղպտի քրիստոնյաների տեղափոխող ավտոբուսի վրա՝ սպանելով և վիրավորելով տասնյակ մարդկանց: Պետական ԶԼՄ-ները հայտնում են առնվազն 23 զոհի մասին, ևս 25 վիրավոր կա:
Հարձակումը տեղի է ունեցել Էլ Մինյա գավառում, որը 250 կմ հեռավորության վրա է դեպի հարավ Կահիրեից, երբ ավտոբուսը մեկնում էր Սբ Սամուելի վանք: Ըստ ԶԼՄ-ների, ղպտիները վերադառնում էին Բենի Սուեյֆ գավառից:
Reuters-ը Էլ Մինյիի նահանգապետի վրա հղումով նույնպես հայտնում է 23 զոհի և 25 տուժածի մասին:
Al-Yawm al-Sabi կայքը հայտնում է, որ գրոհի արդյունքում 24 մարդ է զոհվել, 16-ը՝ վիրավորվել: Կայքը հղում է անում բժիշկների շրջանում աղբյուրի վրա, գրում է BBC-ին:
Վերջին շրջանում ղպտիները բազմիցս են հարձակման ենթարկվել գրոհայինների կողմից, որոնց պատասխանատվությունը ստանձնել է «Իսլամական պետությունը»: Ապրիլի 9-ին Ալեքսանդրիայում և Տանտում ահաբեկչությունների հետևանքով առնվազն 46 մարդ է զոհվել:

26 Май 2017 - 10:54 AMT
Боевики открыли огонь по автобусу с коптскими христианами в Египте, убив и ранив десятки людей. Государственные СМИ сообщают о гибели по меньшей мере 26 человек и еще 25 раненых.
Reuters со ссылкой на губернатора Эль-Миньи сообщает о 23 погибших и 25 пострадавших.
Информационный сайт Al-Yawm al-Sabi сообщает, что в результате атаки погибли 24 человека, 16 ранены. Сайт ссылается на источники среди медиков.
Нападение на христиан-коптов произошло в провинции Эль-Минья в 250 км к югу от Каира, когда автобус направлялся в монастырь Святого Самуила, пишет BBC. По данным СМИ, копты возвращались в Эль-Минью из провинции Бени-Суэйф.
Копты в последнее время неоднократно подвергались атакам боевиков. Ответственность за нападения брало на себя «Исламское государство». В результате двух терактов, совершенных в церквях в Танте и Александрии 9 апреля, погибли по меньшей мере 46 человек.