Գիտական նվաճումները հնարավոր են դարձնում այն, ինչ երեկ անհավանական էր թվում: Տեխնոլոգիաների տարածումն ու լավ ուսումը թույլ են տվել հնդիկ դեռահասին ստեղծել ամենափոքր արբանյակը, իսկ ֆունդամենտալ գիտության մեջ «այլընտրանքայինի կողմնակիցները» շարունակում են պայքարել ակնհայտ բաների դեմ: PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 2017-ի մայիսի ամենաականավոր գիտական իրադարձությունները:
Կան մարդիկ, որոնք ոչ թե ուղղակի վախենում են նոր տեխնոլոգիաների մուտքից առօրյա կյանք, այլև ամեն կերպ փորձում են պայքարել դրա դեմ՝ նրանց կարծիքով բոլոր այդ սմարթֆոնները, պլանշետները, վիրտուալ իրականության սաղավարտները վատ են ազդում նոր սերունդների զարգացման վրա: Սակայն, վերջերս Computers in Human Behavior ամսագրում մի հետազոտություն է հրապարկվել, որը հակառակն է ապացուցում. սմարթֆոններ օգտագործելիս մարդիկ ավելի հակված են ռացիոնալ և ոչ էմոցիոնալ որոշումներ կայացնել, քան համակարգչից օգտվելիս:
Դրա համար հետազոտողներն առաջարկել են կամավորներին լուծել հայտնի «վագոնի առաջադրանքը» ՝ մտավոր մի էքսպերիմենտ, որի դեպքում մի քանի մարդու փրկելու համար պարտադրված ես զոհաբերել նրանցից մեկին: Սմարթֆոնների օգտատերերն ավելի ռացիոնալ գտնվեցին: Ինչպես կարծում են հետազոտության հեղինակները, դա բացատրվում է որոշում կայացնելու համար տրված ժամկետով: Երբ ժամանակի դեֆիցիտ կա, որի հետ բախվել են սմարթֆոնների օգտատերերը, նրանք հոգեբանորեն զատվում են կատարվողից և ընդունում ոչ էմոցիոնալ, ռացիոնալ որոշում:
Եռաչափ տպագրության տեխնոլոգիաների տարածումը թույլ է տալիս մարդկանց անհավանական բաներ անել: Օրինակ, 15-ամյա Ռիֆատ Շահարուկը Հնդկաստանից 64-գրամանոց արբանյակ է հավաքել 3D տպիչով տպագրված ածխածնային հյուսվածքի դետալներից: Դա աշխարհի ամենափոքր արբանյակն է: Արբանյակի վրա տեղադրված է համակարգիչ և 8 ներկառուցված տվիչ, որոնք չափում են Երկրի արագությունը, պտույտը և մագնիտոոլորտը: Արբանյակը հունիսին արդեն կգործարկվի Ուոլոպս կղզուց, որտեղ գտնվում է NASA-ի փորձարարական կենտրոնը:
Տարբեր դասի ինքնաթիռները WiFi-ի ազդանշաններով ապահովելու համար գործարկվել է Inmarsat-5 F4 կոմունիկացիոն արբանյակը: Գործարկումը կատարվել է Falcon-9 կրող հրթիռի օգնությամբ Կանավեռալի հրվանդանից, որը գտնվում է ԱՄՆ Ֆլորիդայի նահանգում:
Գերմանական Ֆրաունգոֆերի Հանրային ինտեգրալային սխեմաների ինստիտուտի աշխատակիցները հայտարարեցին mp3 ձևաչափի պաշտոնական «վախճանի» մասին: 2017-ի ապրիլին սպառվել են ձևաչափի վերջին պատենտների ժամկետները և դադարեցվել են ծրագրային ապահովման և ներկառուցված լուծումների արտադրողներից գանձվող լիցենզիոն փոխանցումները:
Այդ ձևաչափից հրաժարվելու պատճառներից մեկն այն է, որ արդեն վաղուց հայտնվել են աուդիոկոդեկներ, որոնք ավելի լավ են կարողանում սեղմել աուդիոֆայլերը: Եվ թեև mp3 ձևաչափը դեռ բավականին պահանջված է օգտատերերի շրջանում, ռադիոկայանների և հեռուստաալիքների մեծամասնությունն անցել է ժամանակակից կոդեկների, որոնք ապահովում են ավելի լավ սեղմում և հնչյունի ավելի փոքր կորուստ:
Մարսի ու Յուպիտերի արբանյակների միջև է գտնվում Պսիհեա աստերոիդը, նրա առանձնահատկությունն այն է, որ գրեթե ամբողջությամբ մետաղյա է: ՆԱՍԱ-ն կհետազոտի այդ օբյեկտը Psyche առաքելության շրջանակում: Վերջերս որոշում էր կայացվել, որի համաձայն առաքելությունը մեկ տարի շուտ կգործարկվի՝ 2022-ին: Դա թույլ կտա 4 տարի շուտ հասնել երկնային այդ մարմնին, քան նախատեսվում էր:
2016-ի հոկտեմբերին Schiaparelli զոնդն անհաջող վայրէջք կատարեց Մարսի վրա: Եվրոպական տիեզերական գործակալության մասնագետներն այդ ընթացքում ուսումնասիրում էին անհաջողության պատճառները և մայիսի վերջում ներկայացրեցին վերջնական հաշվետվությունը: Ըստ դրա, սարքի խափանման և չվերահսկվող անկման պատճառը զոնդի համակարգչում հայտնված «հակասական տեղեկատվությունն» է եղել: Արդյունքում վայրէջքի համար անհրաժեշտ գործողությունները կատարվել են սահմանված ժամկետից շուտ:
Տիեզերագիտություն
Մեծ պայթյունի տեսությունը Տիեզերքի էվոլյուցիան ծագման հենց սկզբից նկարագրող տեսությունների մի ամբողջ փունջ է: Այդ ֆիզիկական մոդելների անկյունաքարերից մեկը ինֆլյացիայի տեսությունն է, որը նկարագրում է Տիեզերքի գերարագ ընդլայնումն առաջին պահերին: Սակայն կան ֆիզիկոսներ, որոնք համամիտ չեն այդ մոդելին: Scientific American-ում հրապարակվել է 3 գիտնականի՝ Փոլ Սթեյնհարդi, Աբրահամ Լեբi ու Աննա Իյասի հոդվածը, որտեղ քննադատվել է տարածված տեսությունը:
Այդ հրապարակմանն ի պատասխան ինֆլյացիայի տեսությունը պաշտպանեց համաշխարհային հեղինակություն վայելող միանգամից 33 գիտնական, ընդ որում նույն ամսագրում: Կոշտ պատասխանի հեղինակների թվում էին ինֆլյացիոն մոդելի հիմնադիր Ալան Գուտը և աստղաֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգը, նաև այլ հայտնի գիտնականներ: Նրանց փաստարկներից մեկն այն է, որ այդ տեսությունը հիմնված է բազում մոդելների վրա: Անցած 37 տարվա ընթացքում մոդելների մի մասի կանխատեսումները հաստատվել են փորձարարական եղանակով:
Ժամանակակից գիտությունը կարծում է, որ առաջին մարդիկ հայտնվել են Ավստրալիայում մոտ 40.000 տարի առաջ, ավելի վաղ ժամանակների մասին տեսություններն ավելի հոռետեսորեն են ընկալվում: Սակայն, վերջին հետազոտությունը, որ կատարվել է Ավստրալիայի արևմուտքում գտնվող Բարոու կղզում գտնվող քարանձավում, ցույց է տալիս, որ մարդիկ շատ ավելի շուտ են հայտնվել մայրցամաքում: Բուդիի քարանձավում հնագետները գտել են կենդանիների մնացորդներ, քարածուխ և այլ գտածոներ, որոնք մատնանշում են, որ այնտեղ հնադարյա մարդիկ են ապրել: Գտածոների տարիքը ավելի քան 50.000-ի է հասնում:
Բնապահպանություն
Խաղաղ օվկիանոսի Հենդերսոն կղզին ճանաչվել է աշխարհի ամենաաղտոտվածը: Կղզու վրա ընդհանուր առմամբ մոտ 17 տոննա պլաստիկ կա՝ մոտ 671 հատված քառակուսի մետրի վրա: Կղզու տեղակայման պատճառով ջրի հոսանքը դեպի կղզի է բերում աղբը Հարավային Ամերիկայից կամ ձկնորսական նավերից: Հենդերսոնն անմարդաբնակ է, այն այնքան հեռու է օվկիանոսում, որ մասնագետներն այցելում են այն 5-10 տարին մեկ՝ հետազոտական նպատակով:
Ժամանակակից աշխարհում ՄԻԱՎ վարակը մահապատիժ չէ: Ավելին, վերջին հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ հակառետրովիրուսային թերապիայի շնորհիվ ՄԻԱՎ-ով մարդիկ կարող են նույնքան ապրել, որքան միջինը ապրում են առողջ մարդիկ: Ժամանակակից դեղամիջոցներն ավելի քիչ կողմնակի ազդեցություն ունեն, վիրուսն ավելի դժվարությամբ է կայունություն մշակում դրանց հանդեպ, իսկ կանխարգելման և բուժման ծրագրի բարելավումը ՄԻԱՎ վարակակիրների մոտ թույլ է տալիս առավելագույնս խուսափել հիվանդության հետևանքներից: Այն հիվանդները, որոնք սկսել են АРВТ ընդունել 2008-ից հետո, բոլոր շանսերն ունեն ապրելու միջինը 78 տարի, ինչպես առողջ մարդիկ:

Научные достижения делают возможным то, что вчера казалось невероятным. Распространение технологий и хорошая учеба позволили индийскому подростку создать самый маленький спутник, а в фундаментальной науке «альтернативщики» продолжают бороться с очевидными вещами: PanARMENIAN.Net представляет наиболее выдающиеся научные события мая 2017 года.
Есть люди, которые не просто боятся внедрения новых технологий в повседневную жизнь, но и всячески пытаются бороться с этим – смартфоны, планшеты, шлемы виртуальной реальности, по их мнению, плохо влияют на развитие новых поколений. Однако, недавно в журнале Computers in Human Behavior было опубликовано исследование, которое указывает на прямо противоположное – во время использования смартфонов люди более склонны принимать рациональные и неэмоциональные решения, чем при использовании компьютера.
Для этого исследователи предложили добровольцам решить известную «проблему вагонетки» – мысленный эксперимент, при котором для спасения нескольких человек придется пожертвовать одним из них. Пользователи смартфонов оказались более рациональными – как считают авторы исследования, все дело во временном отрезке, отведенном на принятие решения. В условиях дефицита времени, с которым сталкивались пользователи смартфонов, они психологически отдалялись от происходящего и принимают неэмоциональные, а вполне рациональные решения.
Распространение технологий трехмерной печати позволяют людям делать невероятные вещи. Например, 15-летний Рифат Шаарук из Индии собрал 64-граммовый спутник из распечатанных на 3D-принтере деталей из углеродного волокна – это самый маленький спутник в мире. На спутнике установлен бортовой компьютер и восемь встроенных датчиков, измеряющих ускорение, вращение и магнитосферу Земли. Спутник будет запущен уже в июне с острова Уоллопс, где находится испытательный центр NASA.
Для обеспечения самолетов различных классификаций сигналом WiFi был запушен коммуникационный спутник Inmarsat-5 F4. Запуск был произведен при помощи ракеты-носителя Falcon-9 с космодрома на мысе Канаверал, который расположен в американском штате Флорида.
Сотрудники Института интегральных схем общества Фраунгофера (Германия) заявили об официальной «смерти» формата mp3. В апреле 2017 года истекли последние патенты на формат и были прекращены сборы лицензионных отчислений с производителей программного обеспечения и встраиваемых решений.
Одной из причин отказа от формата послужило то, что уже давно появились аудиокодеки, которые лучше справляются со сжатием аудиофайлов. И хотя формат mp3 все еще весьма популярен среди пользователей, большинство радиостанций и телеканалов перешли на использование современных кодеков, обеспечивающих лучшее сжатие и меньшую потерю качества звука.
Между орбитами Марса и Юпитера расположен астероид под названием Психея – его особенность в том, что он почти полностью состоит из металла. Американское аэрокосмическое агентство (NASA) будет исследовать этот небесный объект в рамках миссии Psyche. Недавно было принято решение, согласно которому миссия будет запущена на год раньше – в 2022 году. Это позволит достичь астероида на четыре года раньше, чем планировалось.
В октябре 2016 года зонд Schiaparelli совершил неудачную посадку на Марс. Специалисты Европейского космического агентства все это время занимались расследованием причин неудачи, и к концу мая представили окончательный отчет. Расследование установило, что причиной отказа и неконтролируемого падения аппарата на поверхность планеты стала «конфликтующая информация», поступившая в бортовой компьютер зонда. В результате необходимые при посадке процедуры были выполнены раньше положенного срока и парашют отстрелился не вовремя.
Космология
Теория большого взрыва представляет собой целое семейство теорий, описывающих эволюцию Вселенной с самого начала ее рождения. Одним из краеугольных камней в этих физических моделях является теория инфляции, которая описывает сверхбыстрое расширение Вселенной в первые мгновения. Однако есть многие физики, которые несогласны с этой моделью. В журнале Scientific American была опубликована статья, в которой трое ученых – Пол Стейнхардт, Абрахам Леб и Анна Ийас – раскритиковали популярную теорию.
В ответ на эту публикацию в защиту теории инфляции встали сразу 33 ученых с мировым именем, причем в качестве площадки они выбрали тот же журнал. Среди авторов жесткого ответа – Алан Гут, основоположник инфляционной модели, астрофизик Стивен Хокинг и немало других корифеев современной космологии. Один из аргументов защитников инфляции заключается в том, что эта теория основана на многих моделях, и за прошедшие 37 лет предсказания некоторых этих моделей были подтверждены экспериментально.
Современная наука считает, что первые люди появились в Австралии около 40 тыс. лет назад, версии о более ранних сроках рассматриваются со скептицизмом. Однако, недавнее исследование, которое было проведено в пещере на острове Барроу на западе Австралии, указывает на то, что люди появились на континенте гораздо раньше. В пещере Буди археологи нашли останки животных, древесный уголь и другие артефакты, указывавшие на пребывание здесь древних людей. Возраст находок составил более 50 тысяч лет.
Экология
Коралловый остров Хендерсон в южной части Тихого океана признан самым загрязненным в мире. На острове в общей сложности находится около 17 тонн пластика – примерно по 671 фрагмент пластикового мусора на квадратный метр. Из-за расположения острова течение приносит к нему мусор из Южной Америки или сброшенный с рыболовецких судов. Хендерсон необитаем, он находится так далеко в океане, что специалисты посещают его лишь раз в 5–10 лет в исследовательских целях.
В современном мире ВИЧ-инфекция не подразумевает собой смертный приговор. Более того, последние исследования показали, что благодаря антиретровирусной терапии люди с ВИЧ могут жить столько же, сколько в среднем живут здоровые люди. У современных препаратов меньше побочных эффектов, вирусу сложнее выработать к ним устойчивость, а улучшенные программы профилактики и лечения заболеваний у ВИЧ-инфицированных позволяют максимально избежать последствий болезней. Те, кто начал принимать АРВТ после 2008 года, имеют все шансы дожить в среднем до 78 лет – как и не зараженные ВИЧ люди.