ԵԱՀԿ-ն դիտարկում է Հայաստանի հետ համագործակցության շարունակության հնարավորությունները տարբեր ծրագրերի շրջանակում: Այդ մասին հայտարարել է Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերը ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ:
2017-ի օգոստոսին ԵԱՀԿ գրասենյակը Հայաստանում կդադարի աշխատել այն վետոյի պատճառով, որը Ադրբեջանը դրել է Երևանում կազմակերպության առաքելության շարունակության վրա։
«Դեռ շուտ է խոսել կոնկրետ ծրագրերի մասին, մենք կդիտարկենք գրասենյակի աշխատանքը։ Մենք կարող ենք շարունակել մեր աշխատանքը, մեր աջակցությունը որոշակի ոլորտներում, սակայն պետք է քննարկենք ֆինանսական հարցերը»,-ասել է Զանիերը` անդրադառնալով ապագա համագործակցության ձևաչափերին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով` այդ հարցը պետք է մշակել երկրի ղեկավարության հետ։
Զանիերը ցավով նշել է, որ հնարավոր չեղավ կոնսենսուսի գալ գրասենյակի գործունեության շարունակության հարցում։
«ԵԱՀԿ-ն կշարունակի օգնել Հայաստանին ընտրությունների անցկացման հարցում։ Կան նաև բազմաթից կարևոր հարցեր, որոնք դեռ ընթացքի մեջ են։ Մենք կդիտարկենք մեր համագործակցության ապագան»,- ասել է նա։
Հայաստանյան այցի շրջանակում նախատեսված է Զանիերի հանդիպումը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ։ Հայաստանը Հարավային Կովկասում միակ երկիրն էր, որտեղ ԵԱՀԿ-ի գրասենյակ էր գործում։ Բաքվում 2000 թվականին բացված կազմակերպության գրասենյակը դադարեցրել էր գործունեությունը 2014 թավականի հունվարի 1-ին։ 1992 թվականին Թբիլիսիում բացված ԵԱՀԿ առաքելության ժամկետը լրացել է 2008 թվականի դեկտեմբերի 31-ին։

ОБСЕ рассматривает возможности продолжения сотрудничества с Арменией в рамках различных программ. Об этом 30 мая сказал генеральный секретарь ОБСЕ Ламберто Заньер на совместной пресс-конференции с главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном.
В августе 2017 года офис ОБСЕ прекратит работу в Армении из-за вето, наложенного Азербайджаном на продолжение дальнейшей миссии Организации в Ереване.
«Пока еще рано говорить о конкретных программах, мы будем рассматривать работу офиса. Мы сможем продолжить нашу работу, наше содействие в определенных сферах, однако, нужно обсудить финансовые вопросы», — сказал Заньер, передает Sputnik Армения.
По его словам, этот вопрос нужно проработать с руководством страны.
Заньер выразил сожаление, что не удалось достичь консенсуса по поводу продолжения деятельности офиса, выразив надежду, что это будет закрытием лишь одной главы в сотрудничестве ОБСЕ и Армении.
«ОБСЕ будет продолжать помогать Армении в проведении выборов. Есть еще много важных программ, которые находятся в процессе. Мы продолжим смотреть в будущее нашего сотрудничества», — сказал Заньер.
В рамках визита запланирована встреча Заньера также с президентом страны Сержем Саргсяном.
Армения была единственной страной на Южном Кавказе, где действовал офис ОБСЕ. Открывшийся в 2000 году в Баку офис организации прекратил деятельность 1 января 2014 года. Мандат миссии ОБСЕ, открывшейся в Тбилиси в 1992 году, истек 31 декабря 2008 года.