«Ռուսգիդրոն» վաճառում է Սևան-Հրազդան ՀԷԿ-երի կասկադը: Ընկերությունը բանակցություններ է սկսել պոտենցիալ գնորդների հետ: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել ընկերության ղեկավար Նիկոլայ Շուլգինովը Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակում:
«Մեկ գնորդ հայտնվեց ու հետո անհետացավ: Հիմա այլ գնորդ կա, բանակցում ենք»,-ասել է Շուլգինովը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Շուլգինովը չի հրապարակել, թե որքան է գնահատվում ակտիվը և որ ընկերության հետ են բանակցություններ ընթանում:
«Ռուսգիդրոն» Սևան-Հրազդան ՀԷԿ-երի կասկադը ոչ պրոֆիլային է համարում: Այդ մասին ապրիլին ասել էր «Ռուսգիդրոյի» գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Ջորջ Ռիժինաշվիլին: Նա հավելել էր, որ դեռևս ընկերությունն ակտիվի գնահատում չի կատարել, սակայն մտադիր է դա անել մոտ ապագայում՝ 2-3 ամսում:

RusHydro Company has started negotiating with potential purchasers of Sevan-Hrazdan Hydro Power Plant Cascade, Nikolay Shulginov, the head of the company, told journalists on Friday, June 2 in St. Petersburg on the sidelines of the International Economic Forum.
“One [purchaser] emerged and vanished, now another appeared,” he said. “Now we are negotiating.”
As ARKA reports citing TASS, Shulginov refrained from indicating the amount at which RusHydro estimates the assets and naming the companies it’s negotiating with.
George Riginashvili, the company’s first deputy CEO, is quoted by the news agency as saying that RusHydro considers the asset non-core and that the asset’s value is planned to be estimated in the next two or three months.
The Sevan-Hrazdan Hydro Power Plant Cascade includes seven derivative hydro power plants on Armenia’s Hrazdan River.
RusHydro has finalized the asset purchase deal in March 2011. The package of shares of the International Energy Company, whose key asset was Sevan-Hrazdan Hydro Power Plant Cascade, was purchased by RusHydro’s subsidiary – Hydroinvest from Inter RAO Holding B.V., which is a part of INTER RAO UES Group.