Բիտանացի քաղաքական ակտիվիստ Ռիչարդ Էնջելը, որն ընթրելիս է եղել ռեստորանում, երբ ահաբեկչություն է տեղի ունեցել Լոնդոնի Բորո շուկայում, վերադարձել է, վճարել հաշիվն ու թեյավճար թողել մատուցողուհիներին:
«Անձնակազմն օգնում էր այցելուներին, իր մասին մտածելու փոխարեն: Իսկ կերակուրն էլ հիանալի էր պատրաստված»,-պարզաբանել է էնջելը, որը զբաղեցնում է ազատականներին հարող «Պրոգրես» քաղաքական կազմակերպության տնօրենի պաշտոնը, գրում է Lenta.ru-ն BuzzFeed-ի վրա հղումով:
Նա ընկերների հետ ժամանակ էր անցկացնում Arabica Bar & Kitchen-ում, երբ շուկային մոտցել են ահաբեկիչները: Ըստ նրա, նա արնաշաղախ մարդկանց է տեսել փողոցում և կրակոցներ լսել: Ռեստորանում խուճապ է սկսվել: «Հանկարծ մենք հասկացանք, որ պահնորդական ծառայության աշխատակիցները փակում են դռները, մեզ առաջարկեցին կռանալ և թաքնվել: Մարդիկ պառկում էին հատակին,հարվածում սեղաններին»,-պատմել է Էնջելը:
Նա հավելել է, որ ոստիկաններն ու բժիշկները գրեթե անմիջապես են ժամանել և միանգամից գերազանց են դրսևորել իրենց: Նա հավելել է, որ մարդկանց սկսել են տարհանել շուկայից և հարակից տարածքներից, բայց գործը բարդանում էր նրանով, որ շաբաթ երեկո էր և շատերը հարբած էին՝ հարկ էր լինում նրանց ձեռքերի վրա դուրս բերել:
Հունիսի 3-ի երեկոյան Լոնդոնում կամրջի վրա միկրոավտոբուսը քշել է բազմության վրա, որից հետո մեքենայից դուրս է եկել 3 հոգի և դանակներով հարձակվել մարդկանց վրա։Ահաբեկչության հետևանքով զոհվել է 7 մարդ, 48-ը տուժել են՝ ստանալով տարբեր աստիճանի վնասվածքներ:
Ընթերցեք նաև. Լոնդոնում ահաբեկչության ժամանակ գարեջուրը «փրկող» բրիտանացին՝ սառնասրտության խորհրդանիշ

Британский политический активист Ричард Энджелл, который во время ужина в ресторане на лондонском рынке Боро стал свидетелем теракта, на следующий день вернулся, чтобы оплатить счет и оставить чаевые официантам.
«Персонал помогал посетителям вместо того, чтобы помочь себе. К тому же еда была прекрасна», — пояснил Энджелл, занимающий должность директора пролейбористской политической организации «Прогресс», пишет Lenta.ru со ссылкой на BuzzFeed.
Он отдыхал с друзьями в заведении Arabica Bar & Kitchen, когда к рынку подъехали террористы в фургоне. По его словам, он увидел людей в крови на улице и услышал стрельбу. В ресторане началась паника. «Внезапно мы поняли, что охранники спешно запирают двери, нам велели нагнуться и прикрыться. Люди ложились на пол, стучали по столам», — рассказал Энджелл.
Он подчеркнул, что полицейские и медики прибыли на место «почти сразу и показали себя блестяще». По его словам, стражи порядка уже через несколько минут начали эвакуировать людей с рынка и из расположенных вокруг заведений, но трудность заключалась в том, что многие в субботний вечер были изрядно пьяны — некоторых даже пришлось выносить на руках.
Вечером 3 апреля террористы на белом фургоне наехали на толпу людей возле Лондонского моста, а затем добрались до рынка Боро, где вышли из машины и бросились с ножами на прохожих. По последним данным, погибло семь человек, 48 получили ранения. Трое мужчин, совершивших нападение на лондонцев, застрелены сотрудниками правоохранительных органов. Террористическая группировка «Исламское государство» взяла на себя ответственность за теракт.