Թուրքական բանակի գեներալ-մայոր Այդողան Այդինը, որը մի քանի օր առաջ մահացել է Թուրքիայի հարավ-արևելքի Շըրնաք գավառում ռազմական ուղղաթիռի վթարի հետևանքով, ժամանակին կռվել է Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից: Այդ է վկայում ODA TV լուսանկարը:
Լուսանկարն արվել է 1992-ին, ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ, որին պատկերված է պաշտոնաթող գեներալ-մայոր, Թուրքիայի ազգայնական շարժումից ընտրված նախկին պատգամավոր Էնգին Ալանը:
Մայիսի 31-ին Թուրքիայի Գլխավոր շտաբը հաստատեց 13 զինծառայողի մահվան փաստը Շըրնաք գավառում ուղղաթիռի վթարի հետևանքով: Զոհվածների թվում կա գեներալ, 2 գնդապետ և միջին օղակի 4 սպա:
Ըստ թուրքական ռազմական գերատեսչության հաղորդագրության, մայիսի 31-ին ժամը 20:55-ին թռիչքի պահին ուղղաթիռը բախվել է էլեկտրահաղորդիչ գծերին: Վթարվել է Сougar AS 532 տիպի ուղղաթիռը, որը 13 զինվորականի էր տեղափոխում: Բոլորը զոհվել են:

Генерал-майор турецкой армии Айдоган Айдын, погибший при крушении вертолета в провинции Ширнак на юго-востоке страны, воевал в Нагорном Карабахе (Республика Арцах) на стороне Азербайджана, следует из фотографии ODA TV.
Фотография была снята в 1992 году, в ходе карабахской войны, на ней изображен также отставной генерал-лейтенант, бывший заместитель депутата Партии националистического движения Турции Энгин Алан.
31 мая Генштаб ВС Турции сообщил о гибели 13 военнослужащих при крушении вертолета в провинции Ширнак на юго-востоке страны. В числе погибших – генерал, два полковника и четыре офицера среднего звена.
«Тридцать первого мая в 20.55 при взлете, столкнувшись с ЛЭП, потерпел катастрофу вертолет типа Сougar AS 532, в котором находилось 13 человек. По полученной информации, они погибли», — говорится в сообщении турецкого военного ведомства.Местные власти сообщили, что вертолет упал через три минуты после взлета.