Սաուդյան Արաբիրայում երկրի իշխանությունների որոշմամբ փակվել է քաթարական «Ալ-Ջազիրա» հեռուստաալիքի ներկայացուցչությունը: Ռիյադի այդ քայլը հիմնավորվում է Քաթարի՝ ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ հնարավոր կապով, հաղորդում է Reuters-ը:
Արաբական 4 պետություն՝ Բահրեյնը, Սաուդյան Արաբիան, Եգիպտոսն ու ԱՄԷ-ն, խզել են դիվանագիտական կապերը Քաթարի հետ: Ավելի ուշ նրանց միացել է նաև Եմենը:
Քաթարի և հարևան երկրների միջև տարաձայնություններ առաջացան Պարսից ծոցի երկրների և ԱՄՆ գագաթնաժողովից հետո Էր Ռիադում, երբ Քաթարի լրատվական գործակալությունը երկրի էմիրի անունից ելույթ հրապարակեց Իրանի հետ հարաբերություններ հաստատելու անհրաժեշտության մասին:
Մինչդեռ հենց հանդիպման ժամանակ Սաուդյան իշխանությունները բոլոր հյուրերի անունից դատապարտեցին Թեհրանին վերջինիս «թշնամական քաղաքականության» համար և համարժեք քայլերով սպառնացին:

Министерство культуры и информации Саудовской Аравии закрыло офис катарского телеканала Al Jazeera в стране. Об этом говорится в сообщении, опубликованном на сайте ведомства.
«Этот шаг был предпринят, после того как телеканал Al Jazeera содействовал планам террористических группировок, поддерживал совершивших переворот в Йемене ополченцев-хуситов, пытался повлиять на суверенитет Саудовской Аравии», — говорится в сообщении, передает РБК.
Ранее о том, что власти королевства отозвали лицензию у Al Jazeera и стали закрывать офисы телеканала на территории Саудовской Аравии, сообщал саудовский портал Ajel со ссылкой на источники. Также власти призвали сотрудников телеканала уволиться. Владельцем телеканала Al Jazeera является компания Al Jazeera Media Network.
Штаб-квартира организации находится в столице Катара Дохе. В совет директоров компании входит шейх Хамад бен Тамер бен Мухаммед Аль Тани, член правящей династии Катара.
Ранее ряд арабских стран совместно с Мальдивами разорвали дипломатические отношения с Катаром 5 июня. Дипотношения были разорваны из-за того, что Катар поддерживал организации «Исламское государство» и «Братья-мусульмане».