Քաթարի իշխանություններն ապրիլին ահաբեկչական խմբավորումների գրոհայիններին մոտ $1 մլրդ փրկագինեն վճարել Իրաքում գերեվարված թագավորական ընտանիքի անդամների ազատության համար: Այդ մասին հայտարարել է Financial Times-ը իրավիճակին մոտ աղբյուրի վրա հղումով Քաթարի կառավարությունում և ռազմական ղեկավարությունում:
Ըստ թերթի, փրկագնի օգնությամբ քաթարցիները ցանկացել են ազատել թագավորական ընտանիքի 26 անդամի, որոնք բազեների որսի էին մեկնել Իրաքի հարավ և գերեվարվել էին ահաբեկիչների կողմից: Բացի այդ, միջոցներ են հատկացվել ազատելու համար գրոհայինների կողմից Սիրիայում գերեվարված 50 անձի համար: Վճարումները նախատեսված էին ԻՊ հետ կապված Սիրիայում գործող խմբավորումների և Իրանի անվտանգության ուժերի համար, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Հունիսի 5-ին հայտնի դարձավ, որ արաբական 4 պետություն՝ Բահրեյնը, Սաուդյան Արաբիան, Եգիպտոսն ու ԱՄԷ-ն, խզել են դիվանագիտական կապերը Քաթարի հետ: Ավելի ուշ նրանց միացել է նաև Եմենը: Քաթարի և հարևան երկրների միջև տարաձայնություններ առաջացան Պարսից ծոցի երկրների և ԱՄՆ գագաթնաժողովից հետո Էր Ռիադում, երբ Քաթարի լրատվական գործակալությունը երկրի էմիրի անունից ելույթ հրապարակեց Իրանի հետ հարաբերություններ հաստատելու անհրաժեշտության մասին: Բահրեյնը 48 ժամ է տվել Քաթարի դիվանագետներին թագավորության տարածքը լքելու համար: Մանաման նաև կասեցրել է ավիա և ծովային հաղորդակցությունը Դոհայի հետ

6 Июнь 2017 - 06:24 AMT
Власти Катара в апреле перечислили боевикам террористических группировок около $1 млрд, чтобы освободить взятых в плен в Ираке членов королевской семьи. Об этом 6 июня сообщила газета Financial Times со ссылкой на близкие к ситуации источники в правительстве и военном командовании Катара, передает ТАСС.
По информации газеты, с помощью выкупа катарцы хотели освободить 26 членов королевской семьи, которые отправились на соколиную охоту на юг Ирака и были захвачены там в плен террористами. Кроме того, средства были направлены на освобождение 50 человек, захваченных боевиками в Сирии. Выплаты предназначались для террористических группировок, связанных с «Аль-Каидой» в Сирии, и силами безопасности Ирана.
Ранее Бахрейн, ОАЭ, Саудовская Аравия, Египет, Йемен, временное правительство Ливии, Мальдивская Республика и Республика Маврикий 5 июня заявили, что разрывают дипотношения с Катаром из-за поддержки эмиратом терроризма, экстремистской идеологии, враждебной политики и вмешательства в дела арабских стран. Некоторые государства также сообщили о принятии и других мер, таких как прекращение морского и авиасообщения с Катаром, высылка дипломатов и подданных. Власти Катара назвали решения зарубежных партнеров необоснованными.