Սիրիական Ռաքքայում ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի ավիահարվածների հետևանքով 21 խաղաղ բնակիչ է զոհվել: Այդ մասին հայտնել է Լոնդոնում գործող մարդու իրավունքների սիրիական դիտորդական խորհուրդը:
Ըստ կազմակերպության տվյալների, ավիահարվածի ժամանակ խաղաղ բնակիչները փորձելիս են եղել հեռանալ քաղաքից ջրային ճանապարհով՝ Եփրատ գետով, գրում է Deutsche Welle-ն:
Բնակչությունը փորձում է հեռանալ Ռաքքայից ԻՊ դեմ լայնածավալ գրոհի մեկնարկից առաջ: Մոտ ժամանակներս ԱՄՆ աջակցությամբ սիրիական ընդդիմության միությունն ու քրդական կազմավորումները մտադիր են մեծ գրոհ սկսել՝ նպատակ ունենալով դուրս մղել ջիհադականներին Ռաքքայից: Ըստ կոալիցիայի տվյալների, այդ պատճառով արդեն մոտ 200.000 մարդ հեռացել է քաղաքից:
Իրավապաշտպանները մեղադրում են դաշնային ուժերին վերջին շրջանում խաղաղ բնակչության թվում զոհերի աճի համար և կապում են դա ԱՄՆ նախագահ Թրամփի նոր, ավելի արմատական մոտեցման հետ ահաբեկիչների դեմ պայքարին: Պենտագոնն այդ մեղադրանքները հերքում է:

В результате воздушных ударов международной коалиции под командованием США 21 мирный житель погиб в сирийской Ракке, где находится самопровозглашенная столица террористической группировки «Исламское государство» (ИГ). Об этом 5 июня сообщил Сирийский наблюдательный совет по правам человека (SOHR).
По данным базирующейся в Лондоне правозащитной организации, в момент авиаудара местные жители пытались покинуть захваченный ИГ город водным путем – по реке Евфрат, пишет Deutsche Welle.
В самое ближайшее время поддерживаемый США альянс сирийской оппозиции и курдских формирований рассчитывает начать масштабное наступление на город с целью выбить из него джихадистов. В этой связи, по данным коалиции, уже около 200 тысяч человек покинули город.
Правозащитники обвиняют союзные силы в том, что в последние месяцы число случайных жертв среди мирного населения резко возросло, и связывают это с обновленной, более радикальной стратегией борьбы президента США Дональда Трампа с исламистами. Пентагон подобные обвинения в свой адрес отвергает.