Գերմանացի և թուրք դիվանագետները չեն կարողացել համաձայնության գալ «Ինջիրլիք» ավիաբազայի հարցում: Այդ մասին Անկարայում հայտարարել է ԳԴՀ ԱԳ նախարար Զիգմար Գաբրիելը իր թուրք պաշտոնակից Մևլութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպման ավարտին:
Գաբրիելը Անկարա էր ժամանել հունիսի 5-ին ավիաբազայի շուրջ ծագած տարաձայնությունները հարթելու վերջին փորձը նախաձեռնելով, սակայն նրա առաքելությունը հաջող ավարտ չունեցավ:
«Իմ թուրք պաշտոնակիցն ասաց, որ ներկա իրավիճակում Անկարան չի կարող հավանություն տալ գերմանացի պատգամավորների այցերին «Ինջիրլիք», ինչ բնույթի էլ լինեն այցերը, ելնելով ներքաղաքական նկատառումներից»,-ասել է Գաբրիելը Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպումից հետո:
Ուստի, ըստ գերմանացի նախարարի, Բեռլինն «այլ ելք չունի» և պետք է դուրս բերի զորամասը թուրքական ռազմակայանից: «Խնդրում եմ հասկանալ, որ մենք, կրկին ներքաղաքական նկատառումներից ելնելով, ստիպված կլինենք հեռանալ «Ինջիրլիքից», քանի որ մեր պատգամավորներն իրավունք ունեն ցանկացած պահի այցելելու բունդեսվերի ցանկացած զորամաս»:
Ըստ Գաբրիելի, վերջնական որոշումը պետք է կայացվի Բունդեսթագում քվեարկության արդյունքում: Զորքերի դուրս բերման գործընթացը կարող է մեկնարկել «այս կամ հաջորդ շաբաթվանից»:
Այժմ «Ինջիրլիքում» կա 260 գերմանացի զինվորական, Panavia Tornado 6 մարտական ինքնաթիռ և Airbus A310-ի բազայով 1 լիցքավորող ինքնաթիռ, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Գաբրիելը պետք է հանդիպեր նաև Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմի հետ, սակայն հանդիպումը չեղարկվեց թուրքական կողմի նախաձեռնությամբ:
Մայիսի 15-ին հայտնի դարձավ, որ Թուրքիան տեղեկացրել է Գերմանիայի ԱԳՆ-ին, որ չի թույլատրի գերմանացի պատգամավորների այցը «Ինջիրլիք» ռազմակայան: Այդ մասին հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարտին Շեֆերը: Դրան հաջորդեց կանցլեր Մերկելի հայտարարությունն այն մասին, որ Գերմանիան կշարունակի այլընտրանք որոնել:

6 Июнь 2017 - 11:05 AMT
Немецкие и турецкие дипломаты не смогли прийти к соглашению по авиабазе Инджирлик. Об этом в Анкаре заявил министр иностранных дел ФРГ Зигмар Габриэль по итогам встречи со своим турецким коллегой Мевлютом Чавушоглу.
В ближайшее время начнется вывод частей бундесвера с авиабазы.
Габриэль прилетел в Анкару 5 июня на переговоры с Чавушоглу, что стало, отмечает газета Die Zeit, последней попыткой решить конфликт вокруг используемой НАТО базы Инджирлик.
После попытки военного переворота в июле 2016 года отношения Турции со своими союзниками по НАТО стали стремительно ухудшаться. В ходе подавления переворота база была обесточена, полеты дислоцируемой там американской авиации запрещены, а начальник авиабазы обвинен в поддержке путчистов.
Авиабаза ВВС Инджирлик играет ключевую роль в атаках западной коалиции на позиции боевиков «Исламского государства» (запрещенной в России террористической организации). Однако уже с августа 2016 года в СМИ появляются сообщения о переводе американских и немецких контингентов с Инджирлика на базы в Румынии и Иордании.
В начале марта 2017 года несколько депутатов немецкого бундестага призвали всерьез рассмотреть варианты перевода немецких солдат и самолетов из Турции. Когда в мае Анкара отказала делегации немецких депутатов в доступе на авиабазу, об этом прямо заявила канцлер ФРГ Ангела Меркель.
Для решения проблемы в Анкару направился министр Габриэль, но его миссия не увенчалась успехом.
«Мой турецкий коллега разъяснил, что в текущей ситуации Анкара не может давать одобрение на любой визит немецких депутатов на Инджирлик, исходя из внутриполитических соображений», — рассказал Габриэль после встречи с Чавушоглу.
В связи с этим, продолжил немецкий министр, у Берлина «нет иного выхода», кроме как вывести свой контингент с турецкой базы: «Я прошу понять, что мы — опять же из наших внутриполитических соображений — вынуждены будем уйти с Инджирлика, поскольку наши депутаты должны иметь право посещать любую часть бундесвера в любое время».
Кроме того, подчеркнул Габриэль, финальное решение по судьбе немецкого контингента также должно быть принято на голосовании в бундестаге. Процесс вывода войск может стартовать «в течение этой и следующей недели», отметил немецкий министр. На базе Инджирлик сейчас находятся 260 человек персонала бундесвера, шесть боевых самолетов Panavia Tornado и один самолет-заправщик на базе Airbus A310, передает РБК.
Кроме того, по данным источников Reuters, после встречи с Чавушоглу министр Габриэль должен был провести переговоры с премьер-министром Турции Бинали Йылдырымом, но они были отменены турецкой стороной по причине «загруженного делового графика» премьера.