Թուրքական իշխանությունները ձերբակալել են իրավապաշտպան Amnesty International կազմակերպության տեղի գրասենյակի ղեկավար Թաներ Ղըլիչին, որին կասկածում են 2016-ի ռազմական հեղաշրջման փորձին մեղսակից լինելու մեջ: Այդ մասին ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Ասվում է, որ Ղըլիչի հետ միասին Իզմիրում ձերբակալվել է ևս 22 աշխատակից:
Հավաստի և ընդունելի ապացույցների բացակայության պատճառով կոչ ենք անում անհապաղ ազատ արձակել Ղըլիչին և ևս 22 իրավաբանի և հանել նրանցից բոլոր մեղադրանքները: Այդ մասին ասվում է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Սալիլ Շեթիի հայտարարության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
2016-ի հուլիսի լույս 16-ի գիշերը հայտնի դարձավ Թուրքիայում պետական հեղաշրջման փորձի մասին: Անկարայում և Ստամբուլում ավիացիայի ու տանկերի կիրառմամբ բախումներ են տեղի ունեցել: Թուրք զինվորականների խումբը հայտարարեց երկրում ռազմական հեղաշրջման, Էրդողանին իշխանությունից հեռացնելու մասին, սակայն ապստամբ զինվորականների գործողությունները ձախողվել են:Բախումներում զոհվել է 164 կառավարության աջակից, Reuters հաղորդմամբ, հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը: Ընդհանուր զոհերի թիվը հասել է 265-ի: Թուրքիայի կառավարությունը կքննարկի երկրում մահապատժի վերականգնումը:

7 Июнь 2017 - 06:38 AMT
Турецкие власти задержали главу местного офиса правозащитной организации Amnesty International Танера Кылыча по подозрению в причастности к попытке военного переворота 2015 года. Об этом говорится в заявлении организации.
Сообщается, что вместе с Кылычом 6 июня в Измире были задержаны еще 22 сотрудника турецкого офиса организации.
«По причине отсутствия достоверных и приемлемых доказательств их причастности к международно признанным преступлениям мы призываем турецкие власти немедленно освободить Танера Кылыча и 22 юристов, а также снять с них все обвинения», — говорится в заявлении генерального секретаря организации Салила Шетти, передает РИА Новости.
В ночь с 15 на 16 июля 2016 года в Турции группа мятежников совершила попытку военного переворота. Основное противостояние развернулось в Анкаре и Стамбуле. Погибли более 240 турецких граждан, более 2 тысяч человек получили ранения, мятеж был подавлен. Власти Турции обвинили Гюлена в организации попытки переворота и потребовали от США его экстрадиции. Сам Гюлен осудил мятеж и заявил о своей непричастности.