Ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) կազմակերպությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ սպառնալով նոր ահաբեկչություններ իրականացնել Իրանում: Ինչպես հայտնի է, Իրանի բնակչության մեծ մասը շիաներ են: Ահաբեկչական արշավը կշարունակվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Իրանի տարածքում չեն գործում շարիաթի օրենքները:
Ինչպես ասվում է հայտարարության տեքստում, «խալիֆատը շիաների արյունը հեղելու առիթը բաց չի թողնի», գրում է Lenta.ru-ն:
Իրանի Իսլամական հեղափոխության պաշտպանների կորպուսն, իր հերթին, խոստացել է վրեժխնդիր լինել իսլամիստներին:
Հունիսի 7-ի առավոտյան կրկնակի ահաբեկչություն է տեղի ունեցել: Հարձակման է ենթարկվել խորհրդարանի շենքն ու հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Հոմեյնիի թամբարանը: Ըստ նախնական տվյալների, 12 մարդ է զոհվել, 39 վիրավորվել է: Հարձակման պատասխանատվությունը ստանձնել է ԻՊ-ն:

8 Июнь 2017 - 06:46 AMT
Террористическая организация «Исламское государство» (ИГ) выпустила заявление, в котором пообещала в ближайшем будущем устроить новые теракты в Иране.
Как говорится в тексте, «халифат не упустит ни одного случая пролить кровь шиитов», которые составляют большинство иранского населения. Кампания террора будет вестись до тех пор, пока на территории Ирана не будет установлен закон шариата, обещают исламисты, пишет Lenta.ru со ссылкой на Reuters.
7 июня в столице Ирана произошел двойной теракт. Нападению подверглись здание парламента и мавзолей первого верховного лидера страны — аятоллы Хомейни. По предварительным данным, жертвами атаки стали 12 человек, 39 получили ранения. Ответственность за нападение взяло на себя ИГ. Корпус стражей Исламской революции пообещал отомстить исламистам.