Առնվազն 20 մարդ է զոհվել, ևս տասնյակները վիրավորվել են Իրաքի մայրաքաղաք Բաղդադից 60 կմ դեպի հարավ գտնվող Էլ Մուսայիբ քաղաքի արվարձանում պայթյունի հետևանքով:
Ըստ Al Mayadeen հեռուստաալիքի, ահաբեկչությունն առավելապես շիաներով բնակեցված քաղաքում իրականացրել է մահապարտ ահաբեկիչը: Իրաքի ներքին գործերի նախարարությունը հաստատել է 20 մարդու մահվան փաստը:
«Պայթյունն իրականացրել է մահապարտ ահաբեկիչը, 20 մարդ է զոհվել, 21-ը՝ վիրավորվել», -հայտարարել է գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սահադ Մահանը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ Shafaq News-ի, ևս մեկ պայթյուն է տեղի ունեցել շիա մահմեդականների համար սրբազան Քերբելա քաղաքում, վիրավորվել է 4 մարդ:
Պայթյունների պատասխանատվությունը ստանձնել է «Իսլամական պետությունը»:
Ինչպես նշվում է ՄԱԿ-ի Իրաքին աջակցության առաքելության զեկույցում, մայիսին Իրաքում բռնության զոհ է դարձել 354 մարդ, տուժել է 470-ը:

По меньшей мере 20 человек погибли, десятки получили ранения в результате взрыва в иракском городе Эль-Мусайиб в 60 км к югу от Багдада.
По информации телеканала Al Mayadeen, теракт в населенном преимущественно шиитами городе устроил смертник. Министерство внутренних дел Ирака подтвердило гибель 20 человек.
«Взрыв в районе рынка в Эль-Мусайибе осуществил террорист-смертник, в результате погибли 20 человек, 21 получил ранения», – заявил официальный представитель ведомства Саад Маан, пишет ТАСС.
По данным портала Shafaq News, еще один взрыв произошел в священном для мусульман-шиитов городе Кербела, ранения получили четыре человека.
Ответственность за обе вылазки взяла на себя террористическая группировка «Исламское государство» (ИГ).
Как отмечается в докладе Миссии ООН по оказанию содействия Ираку, в мае жертвами насилия в Ираке стали 354 человек, 470 пострадали.