Հայաստանի արդարադատության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները Եվրամիության առաջնահերթություններից են: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանի հետ հանդիպմանը:
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել կառույցի ղեկավարին Հայաստանում իրականացվող կարևոր ծրագրերին օժանդակելու համար և հույս հայտնել, որ համագործակցությունը կլինի շարունակական, արդյունքը՝ շոշափելի:
Դեսպանը կարևորել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի, դատական համակարգի անկախության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումների արդյունավետ իրականացումն ու ԵՄ աջակցությունը հայտնել դրանք կյանքի կոչելու հարցում:
Նախարար Դավիթ Հարությունյանը արդարադատության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները համարել է անհետաձգելի և դեսպանի հետ քննարկել վերը նշված ոլորտներում, ինչպես նաև էլեկտրոնային կառավարման համակարգի կատարելագործմանը, Աշխատանքային օրենսգրքի բարեփոխմանն ուղղված աշխատանքներում Եվրամիության հետ համագործակցության հնարավորությունները, հայտնում է նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Վերջին շրջանում մի շարք բարեփոխումներ են իրականացվել արդարադատության ոլորտում, մասնավորապես բարեփոխվել են կոռուպցիայի կանխարգելմանը նպաստող մի շարք ինստիտուտներ, այդ թվում՝ ներդրվել է շահերի հայտարարագրման համակարգ, ընդլայնվել է հայտարարագիր ներկայացնող անձանց շրջանակը, հստակեցվել են շահերի բախումները կանխարգելող կանոնները:

9 Июнь 2017 - 12:34 AMT
Реализуемые в сфере правосудия в Армении реформы относятся к числу приоритетов Евросоюза. Об этом 9 июня заявил руководитель делегации Евросоюза в РА, посол Петр Свитальский на встрече с министром юстиции республики Давидом Арутюняном, сообщили в пресс-службе Минюста РА.
«Реализуемые в сфере правосудия в Армении реформы относятся к числу приоритетов Евросоюза», – сказал Свитальский.
Арутюнян поблагодарил посла Петра Свитальского за содействие реализуемым в Армении важным программам и выразил надежду, что сотрудничество будет продолжительным, «а результат – ощутимым».
Посол отметил важность эффективного осуществления мероприятий, направленных на борьбу с коррупцией, укрепление независимости судебной системы, и выразил поддержку ЕС в вопросе их реализации.
Арутюнян назвал неотложными осуществляемые в сфере реформы и обсудил с послом возможности сотрудничества с ЕС в вышеотмеченных сферах, а также в направлении совершенствования системы электронного управления, реформы Трудового кодекса.