Հայտնի են Բրիտանիայում կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների վերջնական արդյունքները: Հունիսի լույս 10-ի գիշերը հաշվառվել են Լոնդոնի վերջին ընտրատարածքի՝ Քենսինգթոնի արդյունքները: Այնտեղ տարբերությունը Պահպանողական և Ազատական կուսակցությունների միջև այնքան փոքր էր, որ հարկ եղավ մի քանի անգամ հաշվել քվեները:
Արդյունքում պահպանողականները հաղթել են 20 ձայնի առավելությամբ՝ զգալիորեն զիջելով դիրքերը: Վերջին խորհրդարանական ընտրություններին պահպանողականների առավելությունը Քենսինգթոնում 7000 ձայն էր, գրում է Deutsche Welle-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Այսպիսով հայտնի դարձան ընտրությունների վերջնական արդյունքները՝ պահպանողականները 318 տեղ կունենան Համայնքների պալատում, իսկ ազատականները՝ 262:
Չնայած բացարձակ մեծամասնությունը կորցնելուն՝ Թերեզա Մեյը մտադիր է պահպանել վարչապետի պաշտոնը՝ դաշինք կազմելով Հյուսիսային Իռլանդիայի Ժողովրդավարական յունիոնիստական կուսակցության հետ: Միասին երկու կուսակցությունը կունենա 328 մանդատ, ինչը բավարար է մեծամասնություն ապահովելու համար:
Մինչդեռ Մեծ Բրիտանիայում կառավարական կոալիցիաներ շատ հազվադեպ են կազմվում: Հաջողվելու դեպքում սա կլինի ընդամենը երկրորդ այդպիսի դեպքը Երկրորդ համաշխարհայինից հետո:

На британских досрочных парламентских выборах в ночь на 10 июня были подсчитаны результаты в последнем округе – лондонском Кенсингтоне. Там разрыв между Консервативной и Лейбористской партиями был настолько мал, что потребовалось несколько раз пересчитать голоса.
В итоге консерваторы победили с преимуществом в 20 голосов, существенно сдав свои позиции. На последних парламентских выборах перевес консерваторов в Кенсингтоне составлял 7000 голосов, пишет Deutsche Welle со ссылкой на агентство Reuters.
Таким образом были подведены окончательные итоги голосования. Консерваторы получают 318 мест в Палате общин, лейбористы – 262.
Несмотря на потерю абсолютного большинства, Тереза Мэй собирается остаться премьер-министром, вступив в союз с Демократической юнионистской партией Северной Ирландии. Вместе обе партии набирают 328 мандатов, что достаточно для получения большинства.
Между тем в Великобритании создание правительственных коалиций – большая редкость. В случае успеха это будет всего лишь второй случай после окончания Второй мировой войны – в 2010 году тори сформировали правительство вместе с либеральными демократами. Либеральные демократы после выборов уже заявили, что на этот раз в коалицию с консерваторами вступать не намерены.