Կիպրոսի վերամիավորման շուրջ բանակցությունները կվերսկսվեն հունիսի 28-ին Ժնևում: Այդ մասին հայտնել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը:
Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադեսի և կիպրոսցի թուրքերի առաջնորդ Մուստաֆա Աքինջիի մայիսին կայացած բանակցությունները տապալվեցին եզրափակիչ գագաթնաժողովի և կղզու վերամիավորման մասին եզկարացության հարցում ընդհանուր լեզու չգտնելու պատճառով, հայտնում է Eurointegration.com-ը Reuters-ի վրա հղումով:
2017-ի հունվարին Ժնևում տեղի ունեցան Կիպրոսի վերամիավորման շուրջ բանակցություններ, որտեղ քննարկվել են անվտանգության և երաշխիքների հարցեր: Դրանք ավարտվեցին առանց համաձայնագիր կնքելու, սակայն որոշվեց քննարկումները շարունակել տեխնիկական մակարդակով:
Բանակցությունների առավել խնդրահարույց մասը մինչև 1974թ. թուրքական ներխուժումը Կիպրոսի հույներին պատկանող սեփականության հարցն է: Կողմերը պետք է պայմանավորվեն այդ սեփականությունը վերադարձնելու կամ փոխհատուցման մասին, եթե փոխհատուցման՝ ապա ինչ չափի:
Լուծման է ենթակա նաև կղզիում թուրքական զորքերի հարցը, որոնց թվաքանակը հասնում է 30.000-ի: Հարկավոր է որոշել նաև, թե ով է լինելու գործարքի իրականացման երաշխավորը՝ ԵՄ-ն թե Մեծ Բրիտանիան:

Мирные переговоры по воссоединению Кипра возобновятся в Женеве 28 июня. Об этом сообщил пресс-секретарь генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррик, пишет Eurointegration.com со ссылкой на Reuters.
Переговоры между президентом Кипра Никосом Анастасиадесом и лидером турок-киприотов Мустафой Акынджи по воссоединению Кипра в мае потерпели неудачу из-за неспособности найти «общий язык» о созыве финального саммита и заключения соглашения по воссоединению острова.
В январе 2017 года в Женеве состоялись переговоры о воссоединении Кипра, где обсуждались вопросы безопасности и гарантий. Они завершились без подписания соглашения, но с решением продолжить обсуждение на техническом уровне к повторному созыву снова на политическом уровне.
Наиболее проблемной частью переговоров является вопрос собственности, принадлежавшей грекам-киприотам в турецкого вторжения в 1974 году. Сторонам необходимо договориться, отдавать эту собственность грекам или выплачивать компенсацию, и если да, то в каком размере.
Сторонам также необходимо обсудить вопрос пребывания на острове турецких войск, численность которых оценивается в 30 000 человек, ирешить, кто будет гарантом исполнения сделок – Евросоюз или Великобритания, в которой на острове есть две военные базы.