Ամերիկացի բասկետբոլիստ Մայքլ Ջորդանի մարզակոշիկները, որոնցով նա հաղթել է 1984-ի Օլիմպիական խաղերում, վաճառվել են SCP Auctions աճուրդում 190.000 դոլարով:
Մարզակոշիկի վրա, որը մարզիկը կրել է եզրափակչում Իսպանիայի դեմ խաղում, կա նրա ստորագրությունը: Մարզակոշիկները վաճառվել են ռեկորդային բարձր գնով, գրում է Lenta.ru-ն:
Նախորդ ռեկորդը պատկանում էր Ջորդանի այն մարզակոշիկներին, որոնք նա կրել է 1997-ին Բասկետբոլի ազգային լիգայի եզրափակիչ խաղերում՝ վաճառվելով 2013-ին 104.000 դոլարով:
Իր կարիերայի ընթացքում Ջորդանը 6 անգամ նպաստել է «Չիկաոգ Բուլսի» չեմպիոն դառնալուն, 5 անգամ ճանաչվել է կանոնավոր առաջնության ամենաարժեքավոր խաղացողը և 6 անգամ ճանաչվել է Բասկետբոլի ազգային լիգայի ամենաօգտակար անդամը: Ջորդանը երկու անգամ ԱՄՆ հավաքականի կազմում նվաճել է Օլիմպիական խաղերի ոսկին՝ 1984-ին Լոս Անջելեսում, և 1992-ին Բարսելոնայում:

Кроссовки, в которых американский баскетболист Майкл Джордан победил на Олимпийских играх 1984 года, были проданы на аукционе SCP Auctions за 190 тысяч долларов.
На обуви, в которой спортсмен играл в финальном матче турнира с командой Испании, есть его автограф. Кроссовки были проданы по рекордно высокой цене, пишет Lenta.ru.
Предыдущий рекорд принадлежал кроссовкам Джордана, в которых он выступал в финальной серии Национальной баскетбольной ассоциации (НБА) в 1997 году. Они были проданы за 104 тысячи долларов в 2013 году.
Во время игровой карьеры Джордан шесть раз приводил «Чикаго Буллс» к званию чемпиона НБА, пять раз признавался самым ценным игроком регулярного чемпионата и шесть раз становился самым полезным игроком финалов НБА. Дважды в составе сборной США выигрывал золотые медали Олимпийских игр — в Лос-Анджелесе-1984 и Барселоне-1992. В настоящее время является владельцем клуба НБА «Шарлотт Хорнетс».