Եգիպտոսի զբոսաշրջության նախարարությունը ԱԳՆ, ՆԳՆ, ինչպես նաև ավիացիայի նախարարության հետ համատեղ, էլեկտրոնային վիզաների համակարգի թեստավորում է սկսել: Այդ մասին հայտարարել է Եգիպտոսի զբոսաշրջության նախարար Յահյա Ռիդը:
«Մուտքի էլեկտրոնային արտոնագրերի ներմուծման նախապատրաստումն ավարտված է: Դա արվում է երկրի ղեկավարության հրահանգներին համաձայն և նպատակ ունի խթանելու զբոսաշրջիկների ներհոսքը երկիր»,-ասել է նախարարը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին եգիպտական «Աշ Շուրուք» թերթի վրա հղումով:
Նախարարը պարզաբանել է, որ էլեկտրոնային վիզաների լիարժեք ներդրումը շրջանառության մեջ տեղի կունենա «մոտ ապագայում»:
Եգիպտոսը մտադիր էր էլեկտրոնային վիզաներով մուտքը երկիր արտոնել հունիսի 1-ից, սակայն, հետաձգեց տեխնիկական պատճառներով:
Ըստ Եգիպտոսի զբոսաշրջության նախարարի, այդ համակարգի շնորհիվ ցանկացած զբոսաշրջիկ աշխարհի ցանկացած կետում հնարավորություն կունենա երկրի մուտքի էլեկտրոնային արտոնագրի դիմում ներկայացնել: Ըստ նախարարի, Էլեկտրոնային վիզաները հնարավոր կլինի ստանալ և վճարել նախապես համացանցով, ինչը կարագացնի անձնագրային ստուգումն օդանավակայաններում:
Ըստ փորձագետների, էլեկտրոնային վիզաների համակարգը զգալիորեն կավելացնի զբոսաշրջիկների հոսքն այն երկրներից, որոնց քաղաքացիներին Եգիպտոս այցելելու համար վիզա է հարկավոր:

12 Июнь 2017 - 08:58 AMT
Минтуризма Египта совместно с МИД, МВД, а также минавиации страны начинает тестовое введение системы электронных виз. Об этом заявил министр туризма Египта Яхья Рашид.
«Закончена подготовка, касающаяся введения проекта электронных виз, в координации с профильными министерствами и для реализации указаний руководства страны ввиду особой важности этого проекта для привлечения большего числа туристов в Египет», — сказал министр, пишет РИА Новости со ссылкой на египетскую газету «Аш-Шурук».
Министр уточнил, что полномасштабное введение электронных виз произойдет «в ближайшее время».
Египет планировал ввести систему электронных виз с 1 июня, однако отложил этот шаг по техническим причинам.
По словам министра туризма Египта, благодаря этой системе любой турист в любой точке мира будет иметь возможность подать заявление на получение электронной визы для въезда в страну. По словам министра, электронные визы можно будет получить и оплатить заранее через интернет-систему, которая ускоряет процесс въезда и прохождение паспортного контроля в аэропортах.
Эксперты рассчитывают, что система электронных виз значительно увеличит поток туристов из стран, граждане которых должны заранее позаботиться о визе в Египет, к примеру, из Китая, на который египетский турсектор возлагает большие надежды.