Ռուսաստանը կոչնչացնի թունավոր նյութերի 98,9%-ը: Այդ մասին հունիսի 12-ին հայտնել է քիմզենքի անվտանգ պահպանման և ոչնչացման դաշնային վարչության պետ, գեներալ-գնդապետ Վալերի Կապաշինը:
«Ռուսաստանում ոչնչացվել է 39.528 տոննա թունավոր նյութ առկա 40.000 տոննայից, ինչը կազմում է պաշարի 98,9%-ը»,-ասել է նա, գրում է «Ինտերֆաքսը»:
Կապաշինը հիշեցրել է, որ այդ նպատակով հատուկ ստեղծված 6 օբյեկտ ամբողջությամբ կատարել է դրված առաջադրանքը: Աշխատանքները շարունակվում են միայն վերջին՝ 7-րդ, օբյեկտում, Ուդմուրտիայի Կիզներ ավանում:
Նա նշել է նաև, որ հուլիսի 1-ին «Կիզներ» օբյեկտում շահագործման կհանձնվի լյուիզիտով և VX տիպի թունավոր նյութերով հագեցած քիմզենքի ոչնչացման 2 կորպուս:
«Մինչև 2017-ի ավարտն անվտանգության բոլոր միջոցների պահպանմամբ կոչնչացվեն նաև դրանք: Այդպիսով, ՌԴ-ում քիմզենքի բոլոր պաշարները լիովին ոչնչացվել են», -ասել է գեներալ-գնդապետը:

Россия уничтожила 98,9% запасов отравляющих веществ. Об этом 12 июня сообщил начальник Федерального управления по безопасному хранению и уничтожению химического оружия генерал-полковник Валерий Капашин.
«В России уничтожено 39.528 тонн боевых отравляющих веществ из имевшихся 40 тысяч, что составляет 98,9%», – сказал он, пишет «Интерфакс».
Капашин напомнил, что шесть специально созданных для этого объектов полностью справились с поставленными перед ними задачами, уничтожив местные арсеналы отравляющих веществ, работы продолжаются только на последнем седьмом объекте – в поселке Кизнер в Удмуртии.
Он также отметил, что на объекте «Кизнер» достроены и 1 июля будут введены в эксплуатацию два завершающих корпуса по уничтожению химических боеприпасов, снаряженных люизитом и отравляющими веществами типа ви-икс.
«В штатном режиме с соблюдением всех мер безопасности до конца 2017 года мы уничтожим и их. Таким образом, все запасы химического оружия в Российской Федерации будут полностью уничтожены», – подчеркнул генерал-полковник.