Մեծ Բրիտանիայի Brexit-ի գծով նախարար Դևիդ Դևիսը հաստատել է, որ Եվրամիության կազմից երկրի դուրս գալու վերաբերյալ բանակցությունները կմեկնարկեն հունիսի 19-ին:
Նախարարը նշել է, որ Միացյալ Թագավորությունը կարող է դուրս գալ բանակցություններից առանց համաձայնագրի, գրում է ՌԻԱ Նովոստին BBC-ի վրա հղումով:
Ըստ Դևիսի, բանակցությունների առաջնային թեման կլինի ԵՄ և Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիների կարգավիճակը նոր պայմաններում:
Նախատեսվում էր, որ Brexit-ի գծով բանակցությունները կսկսվեն Մեծ Բրիտանիայում համընդհանուր ընտրություններից 11 օր անց: Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը արտահերթ ընտրությունների արդյունքում հունիսի 8-ին վերընտրվել է խորհդարան:

12 Июнь 2017 - 10:03 AMT
Британский министр по делам Brexit Дэвид Дэвис подтвердил, что начнет переговоры по выходу страны из ЕС 19 июня.
Министр отметил, что у Соединенного королевства есть возможность выйти из переговоров без соглашения, пишет РИА Новости со ссылкой на BBC.
По словам Дэвиса, первоочередной темой переговоров станет статус граждан ЕС и Соединенного королевства в новых условиях.
Планировалось, что переговоры по Brexit начнутся через 11 дней после всеобщих выборов в Великобритании.
Ранее стало известно, что премьер-министр Великобритании Тереза Мэй по итогам досрочных выборов 8 июня переизбралась в парламент.