Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայի քաղաքապետ Մելիխ Գյոկչեկը կարծում է, որ Էգեյան ծովում տեղի ունեցած հզոր երկրաշարժը կարող էր դրսից հրահրված լինել և հարկավոր է հետաքննել դրա պատճառները:
Հունիսի 12-ին 7-8 բալանոց երկրաշարժ է տեղի ունեցել Թուրքիա-Հունաստան սահմանին: Մագնիտուդը եղել է 6,3 բալ: Ստորգետնյա ցնցումները զգացվել են ինչպես թուրքական, այնպես էլ հունական տարածքում: Հունաստանի Լեսբոս կղզում մեկ կին է մահացել:
«Կարծում եմ, երկրաշարժը կարող է արհեստական ծագում ունենալ: Չեմ ասում, թե դա հստակ այդպես է, բայց կա դրա շատ լուրջ հավանականություն»,-գրել է Գյոկչեկը Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
Ընդ որում թուրք պաշտոնյան պահանջել է մանրակրկիտ կերպով հետաքննել երկրաշարժի պատճառները և պարզել, թե որ երկրներին են պատկանում սեյսմահետախուզական նավերը, որոնք տարերքի էպիկենտրոնում են եղել, գրում է RG.ru-ն:
«Ամեն ինչ պետք է մանրակրկիտ հետաքննել: Եղե՞լ են սեյսմահետախուզական նավեր էպիկենտրոնի հարևանությամբ, եթե այո, ապա՝ ո՞ր երկրների»,-ասել է Անկարայի քաղաքապետը:
Գյոկչեկի մոտ նախկինում ևս նկատվել է բնական աղետները Թուրքիայի դեմ օտարերկրյա դավադրությունների հետ կապելու հակում: 2017-ի փետրվարին նա հայտարարեց, թե Չանաքքալե գավառում տեղի ունեցած երկրաշարժն արհեստական ծագում է ունեցել և դրա նպատակն էր քայքայել Թուրքիայի տնտեսությունը:

13 Июнь 2017 - 09:59 AMT
Мэр турецкой столицы Мелих Гекчек считает, что мощное землетрясение в Эгейском море могло быть спровоцировано извне, и требует расследовать причины стихии.
Землетрясение магнитудой 6.3 произошло 12 июня около западных берегов Турции. Подземные толчки ощутили как на турецкой, так и на греческой территории. Жертвой стихии в Эгейском море стала женщина на острове Лесбос в Греции.
«Я думаю, что землетрясение может иметь искусственное происхождение. Я не говорю, что это точно, но существует очень серьезная вероятность этого», – написал Гекчек в своем микроблоге в Twitter.
При этом турецкий чиновник потребовал детально расследовать причины землетрясения и выяснить, каким странам принадлежат сейсморазведочные судна, находившиеся рядом с эпицентром стихии, пишет RG.ru.
«Должно быть все тщательно расследовано. Были ли какие-либо сейсморазведочные корабли рядом с эпицентром? Если да, то каким странам они принадлежат?» – сказал мэр Анкары.
Гекчек ранее уже был замечен в склонности связывать природные катаклизмы с теорией заговора иностранных держав против Турции. В феврале 2017 года анкарский градоначальник заявил, что землетрясение в западной турецкой провинции Чанаккале магнитудой 5.2 вероятно имело искусственное происхождение, и было вызвано «темными внешними силами», чтобы разрушить экономику Турции.