Քոնեկտիկուտի համալսարանի մասնագետները պարզել են, որ էլեկտրոնային ծխախոտի գոլորշին կարող է վնասել ԴՆԹ-ն: Հոդվածը հրապարակվել է ACS Sensors ամսագրում:
Մասնագետները 3D տպիչի օգնությամբ միկրոֆլյուիդային համակարգ են ստեղծել, որը թույլ է տվել մոդելավորել քիմիական նյութերի ազդեցությունը մարդու բջիջների կենսապոլիմերների վրա (սպիտակուց և ԴՆԹ): Այդ արհեստական թոքերի վրա ստուգվել է ծխախոտի ծխի և վեյփի գոլորշու ազդեցությունը : Նուկլեինաթթուների վնասվածքները գրանցվել են էլեկտրաքեմիլյումինիսցենտային դետեկտորով, գրում է Lenta.ru-ն Gizmodo-ի վրա հղումով:
Գիտնականները պարզել են, որ հեղուկի մեջ լուծված քիմիական նյութերը ռեակցիայի մեջ են մտնում, որի հետևանքով առաջնում են ԴՆԹ-ի վրա ազդեցություն ունեցող նյութեր: Ընդ որում, նույնիսկ էլեկտրոնային ծխախոտը հանգեցնում է այնպիսի նյութերի առաջացման, որոնք կարող են ազդել ԴՆԹ վրա: Ընդ որում, նույնիսկ առանց նիկոտինի պարունակության հեղուկով էլեկտրոնային ծխախոտը նույնքան վնասակար ազդեցություն ունի, որքան սովորական ծխախոտը:
2017-ի ապրիլին Chemical Research in Toxicology ամսագրում մի հոդված հրապարակվեց, որտեղ ասվում էր, որ էլեկտրոնային ծխախոտի գոլորշուց թոքի հյուսվածքներում ակտիվանում են թթվայնացման սթրեսի հետ կապված գեները: Միևնույն ժամանակ, ըստ գիտնականների, վեյփինգը ավելի քիչ է վնասում շնչուղիները, քան ծխախոտի ծուխը:

14 Июнь 2017 - 07:49 AMT
Ученые из Университета штата Коннектикут выяснили, что пар от электронных сигарет может привести к повреждениям ДНК. Статья исследователей опубликована в журнале ACS Sensors.
Специалисты изготовили с помощью 3D-принтера микрофлюидную систему, которая позволила смоделировать воздействие химических веществ на биополимеры (белки и ДНК), содержащиеся в клетках человека. На этих искусственных «легких» было проверено влияние сигаретного дыма и пара от вейпа. Повреждения нуклеиновых кислот регистрировали с помощью электрохемилюминисцентных детекторов, пишет Lenta.ru со ссылкой на издание Gizmodo.
Ученые выяснили, что химикаты, растворенные в жидкости, вступали в реакции, катализируемые ферментами, что приводило к образованию продуктов, способных воздействовать на ДНК. При этом даже электронные сигареты с жидкостью без никотина оказывали такое же вредное воздействие, как и обычные сигареты.
В апреле 2017 года в журнале Chemical Research in Toxicology была опубликована статья, в которой сообщалось о том, что пары от электронных сигарет активируют в легочных тканях гены, связанные с окислительным стрессом. В то же время вейпинг, согласно выводам ученых, оказывает меньше вреда на дыхательные пути, чем табачный дым.
В 2015 году Министерство здравоохранения Великобритании представило доклад, в котором утверждалось, что использование вейпов на 95 процентов безопаснее, чем курение сигарет.