Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն վաղուց է ակտիվ բանակցություններ վարում Վրաստանի նախկին վարչապետ, ազդեցիկ գործարար Բիձինա Իվանիշվիլիի հետ Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիին այդ երկրին արտահանձնելու շուրջ: Այդ մասին հեռուստաեթերում հայտարարել է Ուկրաինայի գլխավոր դատախազի տեղակալ, իսկ այժմ Սահակաշվիլիի կուսակից Դավիթ Սակվարելիձեն:
«Բոլոր ալիքներով ասում են, որ եթե Սահակաշվիլին իր ընդդիմադիր քաղաքական գործունեությունը չկասեցնի, նրան Վրաստան կարտահանձնեն»,-ասել է նա, հայտնում է Lenta.ru-ն ZIK-ի վրա հղումով:
Ըստ նրա, Պորոշենկոն հենց սկզբից այնքան էլ չէր ուզում Սահակաշվիլիի մուտքն արտոնել Ուկրաինայի քաղաքականություն, քանի որ «չէր ցանկանում զայրացնել Պուտինին և զգուշանում էր Սահակաշվիլիի վայելած աջակցությունից»:
Սակվարելիձեն նշել է, որ երբ Վրաստանի նախկին նախագահը Ուկրաինա ժամանեց, նա դեմ չէր լինի գլխավորելու երկրի հակակոռուպցիոն բյուրոն: Սակայն դա իրարանցում առաջացրեց քաղաքական վերնախավում և Պորոշենկոն Սահակաշվիլիին Օդեսա ուղարկեց, որտեղ նա շուտով նահանգապետ դարձավ:
Հունիսի 2-ին Սահակաշվիլին հայտարարեց, որ իր նպատակն է իշխանափոխությունն Ուկրաինայում և որ իր առճակատումը Պորոշենկոյի հետ վերջինիս համար վատ ավարտ կունենա: Սահակաշվիլին Օդեսայի նահանգապետ է եղել 2015-ի մայիսից 2016-ի նոյեմբերը, երբ հրաժարական ներկայացրեց: 2004-2013թթ. Սահակաշվիլին եղել է Վրաստանի նախագահը, որտեղ այժմ նրա դեմ մի քանի քրեական գործ կա հարուցված:

14 Июнь 2017 - 08:27 AMT
Президент Украины Петр Порошенко давно и активно ведет переговоры с бывшим премьером Грузии, влиятельным бизнесменом Бидзиной Иванишвили об экстрадиции бывшего грузинского лидера Михаила Саакашвили. Об этом в телеэфире сообщил бывший заместитель генпрокурора Украины, а ныне соратник Саакашвили по партии «Рух новых сил» Давид Сакварелидзе.
«Со всех каналов говорят, что, если Саакашвили в своей политической оппозиционной деятельности не остановится, его экстрадируют в Грузию», — заявил политик, пишет Lenta.ru со ссылкой на ZIK.
По его словам, Порошенко изначально «не горел желанием» пускать бывшего грузинского лидера в украинскую политику, поскольку «не хотел злить Путина и остерегался большой популярности Саакашвили».
Сакварелидзе отметил, что, когда бывший президент Грузии прибыл на Украину, он «был не против» возглавить антикоррупционное бюро страны. Однако это вызвало переполох в политической элите, и Порошенко отправил Саакашвили в Одессу, где тот вскоре стал губернатором.
2 июня Саакашвили назвал своей целью смену руководства Украины и заявил, что его противостояние с Порошенко закончится для последнего плачевно.
Бывший губернатор Одесской области и раньше активно критиковал украинские власти. В частности, в январе он обвинил Порошенко во вранье и коррупции.
Саакашвили был главой Одесской области с мая 2015-го до ноября 2016-го, когда президент страны удовлетворил его просьбу об отставке. Порошенко также освободил политика от должности своего советника. С 2004 по 2013 год Саакашвили занимал пост президента Грузии. Сейчас на родине против него возбужден ряд уголовных дел. Одно из них — по обвинению в растрате госсредств. Он также объявлен во внутригосударственный розыск.