Մոսկվայում հասկանում են, որ Սիրիայի գործող ղեկավարությունը սխալներ է թույլ տվել «երկրի ներսում հարաբերություններ կառուցելիս», սակայն, միևնույն է, չեն ցանկանում, որ Բաշար Ասադը հեռացվի պաշտոնից և սպանվի՝ հակառակ դեպքում «ամբողջ տարածաշրջանը կարող է լիակատար քաոսի մեջ ընկղմվել»: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ռեժիսոր Օլիվեր Սթոունին տված հարցազրույցում:
Պուտինը հիշեցրել է, որ Իրաքում և Լիբիայում ծանր իրավիճակի պատճառը «գործող ռեժիմների ուժային պաշտոնանկությունն էր և դրանց ղեկավարների ոչնչացումը»: Ասադին սատարելու որոշում կայացնելուց առաջ Մոսկվան քննարկել է իրավիճակը նրա հետ և պարզել, որ «նա ինքն էլ է հասկանում, որ շատ խնդիրներ կան»: Ըստ նրա, Սիրիայի նախագահը «ոչ միայն պատրաստ է ընդդիմության հետ երկխոսության, այդ թվում, զինյալ ընդդիմության, այլ նաև պատրաստ է աշխատել նրանց հետ երկրի նոր սահմանադրության վրա, պատրաստ է համաձայնել, որ նախագհի ընտրություններն անցնեն խիստ միջազգային հսկողությմաբ»:
Պուտինը համարում է, որ Սիրիային հաջողվել է առաջընթաց գրանցել, քանի որ զգալի տարածք է ազատագրվել ԻՊ-ից: Նա հատուկ շեշտել է, որ Սիրիայի շատ ցեղեր ու խմբավորումներ, այդ թվում սուննի ցեղերը, հայտարարել են, որ պատրաստ են կռվել ԻՊ դեմ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ռեժիսոր Օլիվեր Սթոունի «Հարցազրույց Պուտինի հետ» » (The Putin Interviews) փաստագրական ֆիլմի առաջին սերիան ցուցադրվել է Showtime հեռուստաալիքով հունիսի 12-ին:

В Москве понимают, что нынешнее руководство Сирии допустило ошибки «в строительстве отношений внутри собственной страны», но все равно не хотят отстранения и убийства президента Башара Асада, иначе «весь регион может опуститься в полный хаос». Так президент Владимир Путин объяснил режиссеру Оливеру Стоуну, почему Россия поддерживает правительство Сирии. Фильм «Интервью с Путиным» рассказывает ТАСС.
Путин напомнил, что тяжелая ситуация в Ираке и Ливии образовалась из-за «силового смещения действующих режимов» и ликвидации их руководителей. Перед тем как принять решение поддержать Асада, Москва обсудила с ним ситуацию и «выяснилось, что он и сам понимает многие проблемы», рассказал президент. По его словам, сирийский лидер «не только готов к диалогу с оппозицией, в том числе даже с вооруженной оппозицией, но готов вместе с ними работать над новой конституцией, готов согласиться с тем, что будущие возможные выборы президента будут поставлены под строгий жесткий международный контроль».
Москва, по словам Путина, заинтересована не в раздувании сирийского конфликта, а в налаживании диалога ради сохранения территориальной целостности Сирии. «Нам очень нужна поддержка Соединенных Штатов, Саудовской Аравии, Иордании и Египта», – сказал он Стоуну.
Он считает, что в Сирии удалось добиться прогресса, поскольку значительная территория освобождена от ИГ («Исламское государство»). Он особо отметил, что очень многие группировки и племена в Сирии, в том числе суннитские племена, заявили о готовности воевать против ИГИЛ.
«Мы установили с ними контакт, мы проинформировали об этом президента Асада и сирийское военное руководство, – пояснил Путин. – Мы сказали, что будем поддерживать те суннитские группировки, которые готовы воевать против ИГИЛ. В принципе, президент Асад и сирийские военные с этим согласны».