ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարար Ջոն Քելլին, խորհրդակցելով գլխավոր դատախազ և համատեղության կարգով արդարադատության նախարար Ջեֆ Սեշնսի հետ, հուշագիր է ստորագրել, որով չեղարկվում է ապօրինի ներգաղթյալների մասին ակտի գործողությունը, որն ընդունվել էր Բարաք Օբամայի օրոք: Այդ մասին հայտնել է ԱՄՆ ՆԳՆ մամուլի ծառայությունը:
2014-ի նոյեմբերին Օբամայի կողմից հավանության արժանացած ծրագիրը նախատեսում էր արտաքսման հետաձգում այն ապօրինի ներգաղթյալների համար, որոնք մուտք են գործել ԱՄՆ 2010-ին և ավելի ուշ, ինչպես նաև ԱՄՆ տարածքում երեխա են ունեցել, որոնց տրվում է քաղաքացու կարգավիճակ կամ բնակության իրավունքով գրին քարտ, գրում է Deutsche Welle-ն:
Նախարարության հայտարարության մեջ ասվում է, որ մինչ ուժի մեջ մտնելը 26 նահանգ փորձել է վիճարկել մեղմացման օրինականությունը հիմնավորող հուշագրի դրույթները Տեխասի Հարավային շրջանում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ մի շարք դատարններ խտրական են համարել նախագահ Դոնալդ Թրամփի միգրացիոն հրամանագիրը, որով արգելվում է առավելապես մահմեդական բնակչության 6 երկրի քաղաքացիների մուտքն ԱՄՆ: Դատական ատյանները համամիտ չեն, որ ղա կոչված է ամրապնդելու ազգային անվտանգությունը: Հրամանագրի ճակատագիրը կորոշվի Գերագույն դատարանում:

Министр внутренней безопасности США Джон Келли, проконсультировавшись с генеральным прокурором и по совместительству министром юстиции Джеффом Сешнсом, подписал меморандум, отменяющий действие акта о нелегальных иммигрантах, принятого при администрации Барака Обамы. Об этом 15 июня сообщила пресс-служба американского МВД.
Программа, одобренная предыдущим главой Белого дома в ноябре 2014 года, предусматривала отложенные сроки депортации для тех незаконных беженцев, которые въехали в США в 2010 году и позже, а также стали на территории Соединенных Штатов родителями детей, получивших статус американских граждан или грин-карты с видом на жительство, пишет Deutsche Welle.
В заявлении министерства утверждается, что до вступления в силу данного акта 26 штатов попытались оспорить положения меморандума, обосновывавшего законность послаблений, в окружном суде Южного округа Техаса.
Ранее целый ряд американских судов признал дискриминационным миграционный указ президента Дональда Трампа, временно запретивший въезд в Соединенные Штаты гражданам шести преимущественно исламских государств. Эти судебные инстанции не согласились с доводами Белого дома о том, что данное распоряжение призвано, в первую очередь, усилить национальную безопасность. Теперь судьбу указа призван решить Верховный суд США.