Լոնդոնի ոստիկանությունը հայտնել է, որ հունիսի լույս 14-ի գիշերը Լոնդոնի 24-հարկանի բազմաբնակարան շենքում բռնկված հրդեհի զոհերի քանակը հասել է 79-ի: Այդ մասին հայտնել է ոստիկանության ներկայացուցիչ Ստյուարտ Քանդին: Նա ասել է, որ զոհվել կամ անհետ կորել է, իսկ անհետ կորածները համարվում են զոհված, 79 մարդ:
Նա զգուշացրել է, որ զոհերի քանակը դեռ կարող է աճել, սակայն «ոչ այնքան զգալի, որքան վերջին օրերին»: Ըստ նրա, 5 մարդ, որոնց զոհված էին համարում, հայտնաբերվել են ողջ և առողջ:
Հունիսի 19-ից տուժածներին կսկսեն վճարել 5500-ական ֆունտ սթեռլինգ (մոտ 6276 եվրո) արտակարգ իրավիճակների պետական հիմնադրամից:
Ավելի վաղ հայտարարվեց, որ հրդեհի պատճառների թվում են նշվում արտաքին պանելների որակը: Եթե շինընկերության մեղքը հաստատվի, ոստիկանությունը քրեական հետապնդում կսկսի, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Հունիսի 16-ին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հայտարարեց տուժածների օգտին 5 մլն ֆունտ գումարով հիմնադրամ ստեղծելու մասին: Հրդեհից այրված Grenfell Towel շենքում 400-600 մարդ էր բնակվում: Կրակը 2 օր չէր հաջողվում մարել, գրում է Deutsche Welle.-ն:

Полиция Лондона сообщила о том, что число жертв пожара, происшедшего в ночь на 14 июня в высотном здании Grenfell Tower, в районе Кенсингтон, возросло до 79 человек.
«По информации на сегодняшнее утро, боюсь, мне придется признать, что при пожаре погибли или пропали, и мы считаем их погибшими, 79 человек», – заявил 19 июня представитель Скотланд-Ярда Стюарт Канди, пишет Deutsche Welle.
Он предупредил, что число погибших может увеличиться, но «не так существенно, как в последние дни». По его словам, пять человек из тех, кого считали погибшими в огне, найдены живыми и здоровыми.
С 19 июня пострадавшим от пожара начнут выплачивать по 5500 фунтов стерлингов (около 6276 евро) из государственного фонда на случай чрезвычайных ситуаций.
16 июня премьер-министр Великобритании Тереза Мэй сообщила о создании фонда в размере 5 млн фунтов (5,7 млн евро) на поддержку жителей высотки, пострадавших во время пожара.
В здании Grenfell Towel проживали от 400 до 600 человек. Тушение огня продолжалось более двух суток. Информация об увеличении числа жертв пожара поступала с 14 июня ежедневно.