Սիրիայի կառավարական զորքերը և նրանց դաշնակից ուժերը ազատագրել են Ռասաֆ քաղաքը և 20 բնակավայր Ռաքքա գավառի հարավում, ինչպես նաև ոչնչացրել են ԻՊ մի շարք օտարերկրացի պարագլուխների:
«Մեր զինված ուժերը և դաշնակիցները հսկողություն են հաստատել Ռասաֆ քաղաքում և Ռաքքա գավառի հարավում, ազատագրվել է 20 գյուղ»,-ասել է աղբյուրը Սիրիայի ԶՈւ շարքերից, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ աղբյուրի, մարտերի ընթացքում ոչնչացվել են ահաբեկչական «Իսլամական պետության» մի շարք պարագլուխներ Չեչնիայից, Թունիսից, Լիբիայից, Սաուդյան Արաբիայից և Իրաքից:
«Սպանվել է ԻՊ ավելի քան 100 գրոհային», ոչնչացվել է 11 տանկ, 6 միավոր զրահատեխնիկա, 10 հրետանային կայանք և ավելի քան 200 ավտոմեքենա»,-ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Սիրիայում ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիան նոր ավիահարվածներ է հասցրել Իրաքի հետ սահմանի մոտ գտնվող սիրիական Թել-Շաեր գյուղին: Օդային հարձակման հետևանքով զոհվել է 12 անդամից բաղկացած մեկ ամբողջ ընտանիք:
Ավելի վաղ հայտարարվեց, որ Սիրիայում հավանաբար սպանվել է «Իսլամական պետության» առաջնորդ Աբու Բաքր ալ Բաղդադին: Ահաբեկիչը սպանվել է ՌԴ օդուժի ավիահարվածի արդյունքում:

Правительственные войска Сирии и союзные им силы освободили город Расаф и 20 населенных пунктов на юге провинции Ракка и ликвидировали ряд главарей террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) из числа иностранцев, передает РИА Новости со ссылкой на сирийский военный источник.
«Наши вооруженные силы и союзники вернули контроль над городом Расаф на юге (провинции) Ракка и освободили 20 деревень», — сказал собеседник агентства.
По данным источника, в ходе боев были ликвидированы главари террористической группировки — выходцы из Чечни, Туниса, Ливии, Саудовской Аравии и Ирака.
«Ликвидировано более сотни боевиков ИГ, 11 танков, шесть единиц другой бронетехники, десять артиллерийских орудий и более 200 различных автомобилей террористов», — отметил собеседник агентства.
Ранее возглавляемая Соединенными Штатами авиация коалиции по борьбе с ИГ сбила сирийский Су-22 в провинции Ракка после того, как тот якобы сбросил бомбы вблизи позиций поддерживаемых Соединенными Штатами «Сирийских демократических сил» (SDF). Дамаск заявил, что сбитый Су-22 участвовал в операции против ИГ, и обвинил коалицию в координации ударов с боевиками.