22-ամյա ամերիկացի ուսանող Օտտո Վոմբիերը, որը 17 ամիս է անցկացրել հյուսիսկորեական բանտում, մահացել է հիվանդանոցում բանտից ազատվելուց մի քանի օր անց: Նա մահացել է՝ դուրս չգալով կոմայից: Այդ մասին հայտնել են նրա հարազատները:
Իրենց հայտարարության մեջ հարազատները շնորհակալություն են հայտնել Օհայո նահանգի Ցինցինատի բուժկենտրոնի բժիշկներին, որոնք «արել են ամեն հնարավորը Օտտոյի համար»: Հայտարարության մեջ ասվում է, որ ցավոք, դաժան կտտանքները, որոնց ենթարկվել է երիտասարդը, միակ ելքն էին թողել հարազատներին՝ սգալ նրա մահը, գրում է tjournal-ը:
2016-ի մարտին Վոմբիերին դատապարտել էին 15 տարվա տաժանակիր աշխատանքների Հյուսիսային Կորեայի հյուրանոցում քարոզչական բնույթի պաստառը պոկելու համար:
Դատարանում ամերիկացին ամբողջովին խոստովանել էր մեղքը և ասել, որ սխալ է գործել: 2017-ի հունիսի 13-ին կոմայից մեջ ընկած ուսանողին ազատեցին բանտից ու տարհանեցին: Ըստ Հյուսիսային Կորեայի իշխանությունների, ուսանողը բոտուլիզմով է հիվանդացել և կոմայի մեջ ընկել քնաբեր ընդունելոց հետո: ԱՄՆ-ում հայտնաբերվեց, որ նրա ուղեղի բջիջների մեծ մասը մեռած

Otto Warmbier, the U.S. student released in a coma last week after nearly 18 months in detention in North Korea, died on Monday, June 19, prompting President Donald Trump to slam the "brutal regime" in Pyongyang, AFP reports.
The 22-year-old was medically evacuated to the United States last Tuesday, suffering from severe brain damage. He died six days later surrounded by relatives in his hometown of Cincinnati, Ohio.
"The awful torturous mistreatment our son received at the hands of the North Koreans ensured that no other outcome was possible," the family said in a statement announcing Warmbier's death.
Warmbier was on a tourist trip when he was arrested and sentenced in March last year to 15 years hard labor for stealing a political poster from a North Korean hotel, a punishment U.S. officials decried as far out of proportion to his alleged crime.