Կոլումբիայի ապստամբների «Կոլումբիայի հեղափոխական զինված ուժեր՝ Ժողովրդի բանակ» (FARC) կազմավորման ծայրահեղ ձախակողմյան գրոհայինները հանձնել են զենքի 60 տոկոսը: Հունիսի 20-ին նրանք սկսել են հանձնել իրենց մոտ եղած 7000 միավոր զենքից մնացած 40 տոկոսը:
Զինաթափման գործընթացն անցնում է Կոլումբիայում ՄԱԿ առաքելության հսկողության տակ: Ըստ պլանի, գործընթացը պետք է ավարտվեր մայիսի 29-ին, այժմ ժամկետը երկարացվել է մինչև հունիսի 27-ը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Զինաթափումն ընթանում է Կոլումբիայի հատուկ գոտիներում, որտեղ նախկին ապստամբներին կպատրաստեն նորմալ կյանքի:
Զինված հակամարտությունը Կոլումբիայում ապստամբների և կառավարական ուժերի միջև սկիզբ է առել 1960-ականներին: Հակամարտության ընթացքում զոհվել է մոտ 260.000 մարդ, ևս 6,5 մլն ստիպված է եղել հեռանալ բնակության վայրերից:
2016-ին Կոլումբիայի կառավարությունն ու FARC-ը համաձայնության եկան քաղաքացիական պատերազմն ավարտելու մասին: Բանակցային գործընթացը տևել է գրեթե 4 տարի:

Боевики леворадикальной повстанческой группировки «Революционные вооруженные силы Колумбии – Армия народа» (FARC) сдали 60 процентов своего оружия. 20 июня они начали передавать последние 40 процентов из имеющихся семи тысяч единиц оружия.
Процесс разоружения проходит под контролем миссии ООН в Колумбии. По плану должен был завершиться еще 29 мая, теперь его срок продлен до 27 июня, пишет Deutsche Welle.
Разоружение идет в специальных зонах на территории Колумбии, в которых бывших повстанцев будут готовить к возвращению к нормальной жизни.
В результате вооруженного конфликта в Колумбии между левыми повстанцами, правыми военизированными формированиями, наркомафией и регулярной армией с начала 1960-х годов погибли около 260 тысяч человек, еще более 6,5 млн – были вынуждены покинуть родные места.
Правительство Колумбии и FARC в 2016 году достигли согласия по окончанию полувековой гражданской войны в стране. Переговорный процесс длился почти четыре года.