Հայտնի բրիտանացի աստղաֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգը հայտարարել է, որ մարդկությունը պետք է գաղութացնի Մարսն ու Լուիսնն առաջիկա 30-50 տարում, հայտնում է The Telegraph-ը:
Ելույթ ունենալով Նորվեգիայում ընթացող Starmus IV գիտության և արվեստի միջազգային փառատոնում՝ Հոքինգը նշել է, որ մարդկության վախճանն աստերոիդի անկումից, կլիմայական աղետներից կամ գերբնակեցումից միայն ժամանակի հարց է, ուստի կոչ է արել որքան հնարավոր է շուտ հեռանալ Երկրից:
«Ես վստահ եմ, որ մարդիկ պետք է լքեն Երկիրը: Մեր մոլորակում գնալով ավելի քիչ տեղ է մնում մեզ համար, իսկ մեր ֆիզիկական ռեսուրսները շատ արագ սպառվում են»,-հավելել է նա:
Հոքինգն անհրաժեշտ է համարում առաջիկա 30 տարում բազա հիմնել Լուսնի վրա: Հետո, ըստ գիտնականի, մարդիկ պետք է բնակեցնեն Մարսը՝ դրա համար 50 տարի կպահանջվի: Ընդ որում, մարդիկ հարկ կլինեն իրենց հետ տանել բույսեր, կենդանիների, սնկեր և միջատներ:
Սակայն Հոքինգն առաջարկում է չսահմանափակվել բացառապես Արեգակնային համակարգով, դուրս գալ դրա սահմաններից դուրս՝ հասնելով մոտակա աստղային համակարգին՝ Ալֆա Ցենտավրային, որտեղ, ըստ գիտնականների, կյանքի համար պիտանի մոլորակ կա՝ Proxima b-ն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ հանրահայտ ֆիզիկոսը հայտարարել էր, որ աշխարհի վերջը կլինի առաջիկա 1000 տարում տեխնածին աղետի պատճառով:
Ավելի վաղ Սթիվեն Հոքինգը ենթադրել էր նաև, որ այլմոլորակային քաղաքակրթությունների որոնումները կարող են այնքան լավ չավարտվել, ինչպես պատկերացնում են որոշ գիտնականներ: Ըստ Հոքինգի, հանդիպումն այլմոլորակայինների հետ կարող է տեղի ունենալ «հալածող- հալածյալ» սխեմայով:

Известный британский астрофизик Стивен Хокинг заявил, что человечеству необходимо колонизировать Марс и Луну в ближайшие 30-50 лет, передает РИА Новости со ссылкой на The Telegraph.
Выступая на Международном фестивале науки и искусств Starmus IV в Норвегии, Хокинг отметил, что гибель человечества от падения астероида, климатических катаклизмов или перенаселения является лишь вопросом времени, поэтому он призвал как можно скорее покинуть Землю.
«Я убежден, что людям необходимо покинуть Землю. На нашей планете становится все меньше места для нас, а наши физические ресурсы очень быстро истощаются», — добавил он.
Хокинг считает необходимым основать в ближайшие 30 лет базу на Луне. Затем, по мнению астрофизика, люди должны колонизировать Марс. На это он отводит 50 лет. При этом людям нужно взять на другие планеты растения, животных, грибы и насекомых.
Однако Хокинг предлагает не ограничиваться исключительно Солнечной системой и выйти за ее пределы, достигнув ближайшей к нам звездной системы, Альфа Центавра, где, как полагают ученые, существует пригодная для жизни планета Proxima b.
Ранее британский ученый Стивен Хокинг назвал главное условие выживания человечества. Об этом физик рассказал в превью к Международному фестивалю науки и искусств Starmus IV, который пройдет с 18 по 23 июня 2017 года в городе Тронхейм (Норвегия). «Я твердо верю, что мы должны начать искать альтернативные планеты для возможного проживания», — сказал Хокинг. В ходе превью фестиваля, состоявшего в Лондоне, ученый также презентовал новую модель золотых часов от швейцарской компании Omega, выступившей спонсором Starmus IV.