ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսը զգուշացրել է, որ Հյուսիսային Կորեայի հանդեպ «ռազմավարական համբերության դարաշրջանն» ավարտվել է:
«Երբ գործը վերաբերում է Հյուսիսային Կորեային, ապա այդ վարչակազմի համար ռազմավարական համբերության դարաշրջանն» ավարտվել է,-ասել է փոխնախագահը՝ ելույթ ունենալով Վաշինգտոնի Վիլսոնի կենտրոնում: Ըստ նրա, «Հյուսիսային Կորեայի ռեժիմը անվտանգության գլխավոր սպառնալիքն է Ասիական և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում:
Փենսը նշել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ղեկավարությամբ «ԱՄՆ-ն կշարունակի աշխատել տարածաշրջանի դաշնակիցների և Չինաստանի հետ՝ ավելացնելու համար տնտեսական և դիվանագիտական ճնշումը Հյուսիսային Կորեայի վրա»:
«Մենք դա կանենք այնքան, քանի դեռ Հյուսիսային Կորեան չի հրաժարվել իր միջուկային և բալիստիկ ծրագրերից»,-ասել է փոխնախագահը:
Հունիսի 22-ին Թրամփը տեղեկացրեց Կոնգրեսին ԿԺԴՀ դեմ պատժամիջոցների երկարացման մասին: Մասնավորապես, հերթական անգամ երկարացվում է նախագահի 2008-ի թվականի գործադիր հրամանագրի գործողությունը, որտեղ խոսքը ռազմական նպատակներով միջուկային վառելիքի արտադրության մասին է: Երկարացվել է նաև 2010-ի հրամանագիրը, որն ընդունվել էր միջուկային փորձարկումների և հարավկորեական նավի ոչնչացման կապացությամբ, երբ 46 նավաստի զոհվեց:

23 Июнь 2017 - 09:58 AMT
«Эра стратегического терпения» в отношении Северной Кореи завершилась. Такое заявление сделал вице-президент США Майк Пенс.
«Когда дело касается Северной Кореи для этой администрации, эра стратегического терпения кончилась», — сказал вице-президент, выступая в Центре Уильсона в Вашингтоне.
По его словам, «брутальный режим Северной Кореи является главной угрозой безопасности в Азиатско-Тихоокеанском регионе», пишет РИА Новости.
Пенс отметил, что под руководством президента Дональда Трампа «США продолжат работать с союзниками в регионе и Китаем над тем, чтобы увеличить экономическое и дипломатическое давление на Северную Корею».
«Мы будем делать это до тех пор, пока Северная Корея раз и навсегда не откажется от своей ядерной и баллистической программ», — сказал вице-президент.
22 июня Дональд Трамп уведомил конгресс о продлении санкций в отношении КНДР. В частности, в очередной раз продлевается действие исполнительного указа президента от 2008 года, где речь идет о производстве оружейного ядерного топлива. Другой продлеваемый указ от 2010 года был издан в связи с ядерными испытаниями и уничтожением КНДР южнокорейского корабля, которое привело к гибели 46 моряков. Кроме того, по-прежнему будет действовать указ о дополнительных ограничениях по КНДР от 2011 года и соответствующие указы 2015-2016 годов.