Լոնդոնում հրդեհի սպառնալիքի պատճառով տարհանվել են 5 բազմահարկի բնակիչներ, ընդհանուր առմամբ 800 բնակարան: Այդ մասին հայտնել է Լոնդոնի քաղաքապետարանի վարչության բյուրոյի պետ Քամդենը: Դա արվել է անվտանգության նկատառումներով Grenfell Tower բազմահարկի հրդեհից հետո, որը գրեթե 80 մարդու կյանք խլեց:
Այժմ քաղաքի համապատասխան ծառայությունները զանգվածաբար ստուգում են Լոնդոնի բոլոր բազմահարկերը՝ ապագայում նման միջադեպերը կանխելու համար: Այս անգամ փորձագետների մտավախությունը կապված է ճակատային մասի երեսպատման նյութերի հետ, գրում է Deutsche Well-ն:
Ինչպես հայտնի է, Grenfell Tower բազմահարկի հրդեհի պարագայում նմանատիպ երեսպատման նյութերը նպաստել են կրակի արագ տարածմանը: «Մենք չենք կարող երաշխավորել, որ մարդիկ անվտանգության մեջ են»,-պարզաբանել են տեղական իշխանությունները: Բնակիչներին սկզբից հավաքել են շրջանային գրադարնում, հետո խոստացել են բնակեցնել հյուրանոցներում: Ենթադրվում է, որ երեսպատումը հանելու համար կպահանջվի 2-4 շաբաթ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ հրդեհը Լոնդոնի 24-հարկանի բազմաբնակարան շենքում բռնկվել է անսարք սառնարանի պատճառով: Այդ մասին հայտարարել է Սքոթլանդ Յարդի ներկայացուցիչ Ֆիոնա Մաքքորմեկը:
րդեհից այրված Grenfell Towel շենքում 400-600 մարդ էր բնակվում: Կրակը 2 օր չէր հաջողվում մարել, զոհերի քանակը հասել է 79-ի:

24 Июнь 2017 - 08:51 AMT
В Лондоне эвакуированы жильцы пяти высотных домов – в общей сложности на 800 квартир. Об этом сообщили представители муниципальной управы боро (лондонской административной единицы) Камден.
Такая мера принята из соображений безопасности после сильнейшего пожара в высотке Grenfell Tower, унесшего жизни почти 80 человек.
В настоящий момент профильные службы города в массовом порядке проверяют все высотки для предотвращения подобных инцидентов в будущем. На этот раз опасения экспертов вызвали облицовочные материалы фасада, пишет Deutsche Welle.
В случае с Grenfell Tower именно они, в частности, способствовали более быстрому распространению огня.
«Мы не можем гарантировать, что люди находятся в безопасности», – пояснили местные власти.
Жителей сначала собрали в одной из районных библиотек, после чего пообещали на время расселить всех по гостиницам. На удаление облицовки потребуется, предположительно, от двух до четырех недель.
Ранее стало известно, что причиной пожара в Grenfell Tower в Лондоне стало короткое замыкание в морозильной камере холодильника одного из жильцов. Полиция возбудила уголовное дело по статье «убийство по халатности». В 24-этажном здании проживали от 400 до 600 человек. Тушение огня продолжалось более двух суток.