Լոնդոնում հրդեհի սպառնալիքի պատճառով տարհանվել են 5 բազմահարկի բնակիչներ, ընդհանուր առմամբ 800 բնակարան: Այդ մասին հայտնել է Լոնդոնի քաղաքապետարանի վարչության բյուրոյի պետ Քամդենը: Դա արվել է անվտանգության նկատառումներով Grenfell Tower բազմահարկի հրդեհից հետո, որը գրեթե 80 մարդու կյանք խլեց:
Այժմ քաղաքի համապատասխան ծառայությունները զանգվածաբար ստուգում են Լոնդոնի բոլոր բազմահարկերը՝ ապագայում նման միջադեպերը կանխելու համար: Այս անգամ փորձագետների մտավախությունը կապված է ճակատային մասի երեսպատման նյութերի հետ, գրում է Deutsche Well-ն:
Ինչպես հայտնի է, Grenfell Tower բազմահարկի հրդեհի պարագայում նմանատիպ երեսպատման նյութերը նպաստել են կրակի արագ տարածմանը: «Մենք չենք կարող երաշխավորել, որ մարդիկ անվտանգության մեջ են»,-պարզաբանել են տեղական իշխանությունները: Բնակիչներին սկզբից հավաքել են շրջանային գրադարնում, հետո խոստացել են բնակեցնել հյուրանոցներում: Ենթադրվում է, որ երեսպատումը հանելու համար կպահանջվի 2-4 շաբաթ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ հրդեհը Լոնդոնի 24-հարկանի բազմաբնակարան շենքում բռնկվել է անսարք սառնարանի պատճառով: Այդ մասին հայտարարել է Սքոթլանդ Յարդի ներկայացուցիչ Ֆիոնա Մաքքորմեկը:
րդեհից այրված Grenfell Towel շենքում 400-600 մարդ էր բնակվում: Կրակը 2 օր չէր հաջողվում մարել, զոհերի քանակը հասել է 79-ի:

Residents of 800 London flats were hurriedly evacuated Saturday, June 24, due to fire safety fears over their tower blocks' external cladding, after urgent testing prompted by the deadly Grenfell Tower inferno, AFP said.
The cladding on the five Chalcots Estate towers is similar to that used on Grenfell, widely blamed for the rapid spread of the massive blaze last week that is presumed to have killed 79 people.
The dramatic decision follows urgent testing of the towers' exteriors, which were installed by the same contractor as the Grenfell Tower. As a result, Chalcots residents were being sent to hotels across the city.
Just hours earlier, police said that manslaughter charges could be brought over the Grenfell inferno, after finding that the fire started with a faulty fridge and the building's cladding had failed safety tests.