Ղրղըզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում գրեթե ավարտվել է Միջին Ասիայի ամենամեծ մզկիթի շինարարությունը. միայն հարդարման աշխատանքներ են մնացել:
Մզկիթի փակ տարածքի մակերեսը 7500 քառ. մետր է: Կառույցի ներսում միաժամանակ մինչև 6000 ծխական կկարողանա աղոթել: Հաշվի առնելով հարակից տարածքը` նամազի համար հավաքվող մուսուլմանների թիվը կարող է հասնել 20.000-ի, Anadolu գործակալությունը:
Օսմանյան ճարտարապետության ոճով մզկիթի կառուցումն սկսվել է 2012-ին: Այն կառուցվել է Անկարայի Քոջաթեփե շրջանի մզկիթի օրինակով:
Մզկիթը 4 մինարեթ ունի` յուրաքանչյուրը 70 մետր բարձրությամբ, ինչպես նաև երկու մինարեթ` մուտքի մոտ:
Համալիրում 500 ավտոմեքենայի կայանման տեղ է նախատեսված, ինչպես նաև Ղուրանի ընթերցման դասընթացների համար սահմանված տարածք, համաժողովների սրահ, ճաշարան և շատրվան:
Ներկայումս գործող աշխարհի ամենամեծ մզկիթը գտնվում է Պակիստանի մայրաքաղաք Իսլամաբադում: «Շահ Ֆեյսալ մզկիթը» ներառվել է Գինեսի ռեկորդների գրքում: Մզկիթի կառուցումը սկսվել է 1976-ին և ավարտվել 1986-ին: Այն կարող է տեղավորել ավելի քան 74.000 մարդ: Դրա շինարարության արժեքը կազմել է 120 մլն դոլար:

Turkey’s Diyanet Foundation has finished building “the biggest mosque of Central Asia” in the Kyrgyz capital Bishkek, Anadolu Agency reports.
The construction of the mosque complex began in 2012, which was designed in accordance with classic Ottoman architecture.
The mosque was built on 35 acres (141,640 square meters) with the capacity to host at least 20,000 worshippers.
The place of worship resembles Ankara’s massive Kocatepe Mosque with its many features including a Sadirvan fountain, administrative buildings, a 500-car parking facility, Quran courses, conference hall and cafeteria.
Two huge chandeliers hang from the domes of the mosque that have been decorated with Ottoman handicrafts.
The mosque is considered the biggest in the country as well as in Central Asia.
Construction Supervisor Musa Demirci told Anadolu Agency the construction of the mosque was now complete.
“We are doing cleaning and routine work nowadays, and later we will do environmental planning,” Demirci said.
Sheikh Faisal mosque in Pakistan was so far considered the biggest one in Central Asia. Construction of the mosque began in 1976 after a $120 million grant from Saudi King Faisal, whose name the mosque bears.