Ֆրանսիայի ոստիկանությունը ձերբակալել է մի տղամարդու, որը հունիսի 29-ին փորձել է մեքենայով վրաերթի ենթարկել Փարիզի արվարձան Կրետեյի մզկիթի շրջակայքում հավաքված մարդկանց: Այդ մասին հաղորդել է ոստիկանության տեղի բաժանմունքը:
Միջադեպի արդյուքնում տուժողներ չկան, քանի որ մեքենան չի կարողացել հաղթահարել աղոթարանի շրջակայքի արգելապատնեշը: Le Parisien թերթի տվյալով, 43-ամյա վարորդը ենթադրաբար հայազգի է: Նամտադիր էր վրեժ լուծել Փարիզում վերջերս կատարված ահաբեկչությունների համար: Վարորդը կարողացել է փախչել դեպքի վայրից, բայց ավելի ուշ ոստիկանությունը նրան ձերբակալել է, հաղորդում է Deutsche Welle-ն:
Le Monde պարբերականի տվյալներով էլ ձերբակալվածը նախկինում ևս հայտնվել էր ոստիկանության ուշադրության կենտրոնում՝ մանր օրինազանցությունների պատճառով: Որոշ տվյալներով, նա հոգեբուժարանում հաշվառված է:
ՀՀ ԱԳՆ-ն դեռևս ոչ հերքել, ոչ էլ հաստատել է լուրը: PanARMENIAN.Net-ը փորձում է կապ հաստատել ԱԳՆ-ի հետ՝ մանրամասները պարզելու համար:
Հունիսի 19-ին Փարիզի Ելիսեյան Դաշտեր հայտնի պողոտյում մի ավտոմեքենա բախվել էր ոստիկանական մեքենային: Հետաքննության արդյունքում միջադեպը որակվել էր ոչ թե որպես սովորական պատահար, այլ՝ ահաբեկչության փորձ:

Французская полиция задержала мужчину, который вечером 29 июня пытался въехать на автомобиле в толпу людей у мечети в пригороде Парижа – Кретей. Об этом сообщили в местном полицейском управлении.
В результате происшествия никто не пострадал, поскольку машина не смогла преодолеть защитный барьер, установленный по периметру молитвенного сооружения. По информации газеты Le Parisien, 43-летний водитель, предположительно армянского происхождения, намеревался отомстить за недавние теракты исламистов в Париже. Ему удалось скрыться с места происшествия, но позднее его задержали стражи порядка, прибывшие с обыском в его дом, пишет Deutsche Welle.
По данным газеты Le Monde, задержанный уже попадал ранее в поле зрения полиции за мелкие правонарушения. По некоторым данным, он состоял на психиатрическом учете.
19 июня в столице Франции на Елисейских полях легковой автомобиль врезался в полицейскую машину. Прокуратура в Париже начала расследование, расценив случившееся как попытку теракта, а не как обычный несчастный случай.
Во Франции действует режим чрезвычайного положения после нападений в Париже в 2015 году. Чрезвычайное положение позволяет властям запрещать массовые демонстрации, закрывать общественные места и ограничивать движение в отдельных районах. Улицы французских городов помимо полицейских сейчас патрулируют и военнослужащие.